Vodohospodárska výstavba má problém s dodávaním potrebných dokumentov pre územné rozhodnutie, bez ktorého nemôžu začať stavať vodné dielo Slatinka.
SLATINKA. Obec Zvolenská Slatina zastavila územné konanie k vodnému dielu Slatinka.
Združenie Slatinka, ktoré roky bojuje proti výstavbe priehrady, to považuje za prielom v kauze.
Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, Vodohospodárska výstavba sa voči nemu odvolá. Zatiaľ však nedostala žiadne oficiálne stanovisko o zastavení konania.
Žiadali o predĺženie lehoty
„Obec Zvolenská Slatina ako stavebný úrad musela konanie zastaviť. Vodohospodárska výstavba nepredložila chýbajúce podklady a rozhodnutia v lehote, na čo existuje jediná zákonná odpoveď, zastavenie konania. Ľudia vnímajú priehradu Slatinka ako zbytočnú stavbu, preto je toto rozhodnutie pre nich veľkým povzbudením,“ konštatovala Eva Kovačechová, právna zástupkyňa združenia.
Diana Migaľová Baschierová, hovorkyňa Vodohospodárskej výstavby tvrdí, že požiadavky na doplnenie údajov boli časovo náročné. Ide o špecifikáciu drevín rastúcich mimo lesa a vyčíslenie ich spoločenskej hodnoty. Preto podnik požiadal stavebný úrad o predĺženie lehoty.
„Príprava takej veľkej stavby je náročný a dlhodobý proces. Podnik zabezpečuje priebežne všetky potrebné podklady, komunikuje so stavebným úradom a príslušnými obcami. Námietkami ostatných účastníkov konania sa celý proces predlžuje,“ dodala hovorkyňa.
Zvolenská Slatina rozhodla o zastavení územného konania po takmer dvoch mesiacoch, počas ktorých čakala na doplnenie podkladov pre rozhodnutie od investora.
V stredu územné konanie zastavila z rovnakých dôvodov ako v rokoch 2002, 2003 a 2007.
Proti sú obyvatelia aj ochranári
Nesúhlas s umiestnením tretej priehrady na rieke Slatina pri Zvolene vyjadrilo takmer 250 občanov a organizácií.
Upozornili tiež na neukončené konanie na Ústavnom súde, ktorý skúma zákonnosť procesu posudzovania vplyvov stavby na životné prostredie.
Ochranári hovoria, že na vodné dielo Slatinka, podobne ako na priehradu Tichý Potok, navrhuje Slovensko vyčleniť veľkú časť z financií od Európskej únie na obdobie 2014 – 2020 určených pre sektor životného prostredia.
„Aj keď Európska komisia voči týmto projektom opakovane vyjadrila svoje námietky a naznačila neochotu podieľať sa na ich financovaní, štátni úradníci sa týchto kontroverzných stavieb, s ktorými nesúhlasia miestne komunity, odmietajú vzdať,“ zdôraznila koordinátorka združenia Slatinka Martina Barancová.
Ochranári budú o rozhodnutí Zvolenskej Slatiny informovať úradníkov Európskej komisie.
Stavba za desiatky miliónov
Generálny riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Ladislav Lazar optimisticky vyhlásil na konci februára tohto roku, že v ideálnych podmienkach by vodné dielo za vyše 80 miliónov eur mohlo stáť už o štyri roky. Pripustil však, že získanie povolení je problematické.
„Slatinku nie je problém postaviť. Problém sú povolenia. V ideálnom prípade by sme za rok mohli začať stavať,“ dodal začiatkom roku.
Potrebu VD Slatinka vodohospodári zdôvodňujú ochranou proti povodniam a zvýšením prietokov v Hrone počas sucha.
Odporcovia zo združenia Slatinka tvrdia, že je to technicky, morálne a principiálne zastarané, predražené a nevhodné riešenie a jeho cenu odhadujú na 100 až 150 miliónov eur.
Pred vyše dvadsiatimi rokmi vysídlili dedinu Slatinka kvôli projektu priehrady z päťdesiatych rokov.
Ešte v roku 2000 minister za SDĽ Pavol Koncoš prirovnával vodné dielo a program verejných investícií k začiatku Rooseveltovho New Deal a prognózoval, že stavať začnú v roku 2002.