DOBRÁ NIVA. Dobronivčania žijúci pri ceste, ktorá dedinu pretína, sa dočkali nového chodníka. Doteraz sa autám vyhýbali na rozbitej krajnici. Inú možnosť, ak sa chceli dostať do obchodu, k lekárovi či na poštu, nemali.
Prvú časť chodníka, dlhú 300 metrov, vybudovala obec vlani, ďalších 350 metrov tento rok. Minulý týždeň požiadala o kolaudačné rozhodnutie.
Cez celú obec
„Ľudia chodník oceňujú,“ hovorí starosta Martin Krúdy. Niektorí ho kritizujú, vraj vyzerá ako húsenková dráha, podľa starostu však kritici nežijú pri ceste.
„Chodník vedie popri štátnej ceste medzinárodného významu, preto sme museli dodržať určité normy. Obrubník zvýšil chodník o 15 centimetrov. Keďže sme vjazdy k domom zarovnávali, naozaj pripomína húsenkovú dráhu. Základy niektorých domov totiž kedysi stáli pod úrovňou cesty,“ vysvetľuje.
Do výstavby chodníka investovala obec 70-tisíc eur. Vedie od centra obce v smere na Krupinu a v centre sa napája na existujúci. Dedina tak má chodník popri celom úseku štátnej cesty.
Pôvodný projekt počítal s chodníkom na druhej strane cesty. „Finančne by bol náročnejší, podľa odhadov 2- až 3-krát drahší,“ vysvetľuje projektové zmeny starosta. „Súčasný rigol by muselo nahradiť potrubie a prekladať by sme museli aj vodovod, preto sme projekt prerobili,“ dodáva.
Cestu prvej triedy lemuje v obci zástavba rodinných domov z oboch strán. Dedinou prejde každý deň zhruba 9900 áut, z nich takmer polovicu tvoria kamióny, ukázali merania pred štyrmi rokmi.
Národná diaľničná spoločnosť plánuje začať stavať R3 medzi Zvolenom a Šahami s obchvatmi dedín v roku 2017, ukončiť v roku 2022, starosta Dobrej Nivy Martin Krúdy však termín nepovažuje za reálny.
„Keďže je to cesta prvej triedy, je dostatočne široká, časté kolízie s chodcami sme tu vďaka tomu nemali. Nehody s ľahšími zraneniami sa vyskytli najmä pri autobusových zastávkach,“ hovorí.
Nerešpektujú päťdesiatku
Hendikepom obcí, cez ktoré vedie štátna cesta, sú vodiči ignorujúci povolenú rýchlosť.
„Nielenže nerešpektujú povolenú päťdesiatku cez obec. Keď sme stavali chodník a rýchlosť stavbári pre práce na ceste znížili na tridsiatku, vodiči jazdili sedemdesiatkou aj osemdesiatkou. K tragédii veľa nechýbalo. Kamión, ktorý sa obcou doslova valil, musel tak prudko zabrzdiť, že nabral výstražnú značku, ktorá upozorňovala na práce na ceste. Medzi kolesami sa mu vzpriečila, tie sa prestali točiť a kamión zastal asi dva metre od robotníkov,“ hovorí starosta.
Pred dvoma rokmi havaroval uprostred dediny kamión s prívesom. Skončil prevrátený v priekope pri ceste.