ZVOLEN. Chorobnosť na respiračné ochorenia v Banskobystrickom kraji stále stúpa. Pacientov s diagnózou akútneho respiračného ochorenia evidovali minulý týždeň oproti predošlému viac len o necelé dve percentá, ale o vyše 34 percent je viac chorých na chrípku a jej podobné ochorenia. Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku je počet chorých na chrípku vyšší až o 49 percent.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý kraj, neevidoval minulý týždeň žiadny prípad závažného respiračného ochorenia. „Stále sa na pôvode ochorení podieľajú predovšetkým vírusy, ktoré nespôsobujú ťažšie akútne ochorenia,“ povedala hovorkyňa úradu Mária Tolnayová. Liečbu niekoľkých pacientov skomplikovali zápaly dutín, stredného ucha a tiež zápaly pľúc.
Epidemiológovia upozorňujú, že chorobnosť bude rásť a preto je ideálny čas na prevenciu. „Pozornosť by mali ľudia venovať najmä kvalitnejšej hygiene rúk, zvýšiť konzumáciu prírodných vitamínov obsiahnutých v zelenine a ovocí a zvážiť očkovanie proti sezónnej chrípke,“ dodala Tolnayová.
„Respiračné infekcie sú jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára. Väčšinou ide o infekcie dýchacích ciest spôsobené vírusmi, ktoré súvisia s oslabením imunitného systému,“ povedala vedúca oddelenia klinickej mikrobiológie vo zvolenskej nemocnici Jana Krokošová.
Preventívne podávanie antibiotík pri vírusových infekciách je podľa nej zbytočné, pretože ich nadmerné užívanie zapríčiňuje rezistenciu.
„Užívať sa majú pri bakteriálnej infekcii. Ak je možné chorého vyliečiť bez antibiotík, nie je potrebné predpisovať ich. V prípade, že sú pri liečbe nevyhnutné, ich výber by mal byť cielený na konkrétnu mikrobiologickú kultiváciu, akú u pacienta zistia. Často však na liečbu postačí pokoj, dostatok tekutín a vitamínov,“ dodala Krokošová.
Oddelenie zorganizovalo minulý týždeň na zvolenskej poliklinike akciu zameranú na informovanie o respiračných ochoreniach. Odborníci na nej hovorili o vírusoch, ktoré najčastejšie spôsobujú ochorenia u detí a dospelých. Poradenský deň spojili s možnosťou bezplatného výteru a jeho následnej diagnostiky.
„Okrem zdravotníckeho personálu nemocnice sa akcie zúčastnilo viac ako sedemdesiat náhodných okoloidúcich a tiež študenti stredných a základných škôl a škôlkari,“ povedala Marta Csergeová, hovorkyňa spoločnosti Agel Sk, ktorá zvolenskú nemocnicu spravuje. „Podľa mikrobiologických výsledkov z výterov im vieme poradiť ďalšiu liečbu, prípadne odporučiť návštevu svojho lekára,“ doplnila.