ZVOLEN. Mestské včely sú jednou z aktivít projektu Nevyšliapanou cestou financovaného z Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce Nadácie Ekopolis, ktorý spúšťajú paralelne v Bratislave a vo Zvolene. Jeho partnerom sú Švajčiari a na strechy týchto dvoch miest by mal už čoskoro priniesť úle so včelami.
Aby bola informácia úplná, Nevyšliapanou cestou sa rozhodli vykročiť v Centre environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Lepšie je im v meste
Peľ, kvety, rastliny... Nepatria včely niekde na okraje dedín, kde majú dostatok zdrojov? Čo im môže mesto poskytnúť, keď v ňom prevažujú asfaltové a betónové plochy?
„Včiel vo svete ubúda a ľudia nemajú predstavu, aké veľké množstvo rastlín je závislé od ich opeľovania,“ hovorí Zuzana Špániková z CEEV Živica, ktorá je koordinátorkou zvolenskej časti projektu. Práve v mestách im začína byť lepšie ako na vidieku, pretože, aj keď to znie ako paradox, v meste je rastlinstvo často pestrejšie ako na dedinách, kde sú lány rovnakej plodiny. Navyše ich tam častejšie zabíjajú pesticídy.
„Vyzerá to tak, že včely lepšie znášajú mestské prostredie, aj keď často zamorené exhalátmi z výfukových plynov, ako intenzívnu poľnohospodársku výrobu,“ dopĺňa.
Živica spolupracuje s včelármi, aj so Strednou odbornou školou pod Bánošom v Banskej Bystrici. Dve členky Živice dokonca absolvovali aj kurz včelárstva na tejto škole.
Bezpečné pre ľudí
Nájsť dostatok budov v centrách miest, ktorých majitelia by súhlasili s umiestnením úľov na strechy, nemusí byť jednoduché. V Bratislave je už jedno miesto dohodnuté, na Starej tržnici. Vo Zvolene je záujem o niečo menší. Ľudia akoby sa včiel vo svojej blízkosti báli.
„Na niektorých oslovených vidieť obavy, no skúsenosti zo sveta ukazujú, že sa ľudia včiel nemusia obávať. Pri dodržaní určitých podmienok je to pre ľudí úplne bezpečné,“ vysvetľuje.
Osa bude hľadať na stole sladkú šťavu a otravovať nám život, no včielka si ide za svojou robotou, ktorou je zbieranie nektáru.
Žiadne starosti
Živica chce mať úle na zvolenských strechách už na jar, aby zachytila najbližšiu včelársku sezónu.
„Oslovovali sme viac inštitúcií, momentálne je najväčším kandidátom Národné lesnícke centrum. Boli by sme veľmi radi, keby sa to podarilo dostať ľuďom viac na oči,“ hovorí.
Pre vlastníka nehnuteľnosti to pritom neprináša žiadne veľké starosti, Živica zabezpečí starostlivosť, aj úle.
„Účelom projektu nie je produkovať na strechách čo najviac medu, najdôležitejším dôvodom je už spomínané opeľovanie. Preto chceme včely dostať do miest,“ vysvetľuje Špániková.
Čo s medom projekt nerieši. Pre produkciu medu sa včely prikrmujú. Do medu vyprodukovaného v meste by sa nemalo dostať žiadne znečistenie, údajne je ešte kvalitnejší a nájdu sa také druhy, ako mätový či gaštanový.
Úle bude počas trvania projektu vlastniť Živica, podľa Špánikovej by bolo dobré, keby na strechách ostali aj po jeho skončení.
„Časom to môže byť pre ľudí aj určitá prestíž mať na streche úle s včelami,“ dúfa koordinátorka.
Súčasťou projektu Nevyšliapanou cestou sú tri aktivity Komunitné záhrady, Mestské včely a Lokálna doplnková mena. Všetky tri sa spúšťajú paralelne vo Zvolene a v Bratislave. Partnerom projektu je švajčiarska organizácia Urban AgriCulture Netz Basel, ktorá má bohaté skúsenosti so všetkými týmito aktivitami. Celkové výdavky na projekt sú 198-tisíc eur.