Prehliadka Viedne. Obed v maďarskej čárde a predvádzanie jedinečného tovaru. Leták v poštovej schránke vyzeral lákavo, a tak sa manželia – dôchodcovia pobrali na výlet.
„Viedeň nás uťahala. Keď sme zaparkovali v nejakej maďarskej reštaurácií, mali sme toho naozaj dosť,“ spomína dôchodkyňa. Začala sa predvádzačka všelijakých zázrakov. Ľuďom sľúbili, že po nej sa budú môcť najesť.
Jeden človek rečnil, ďalší postavili pred divákov košíky. Hádzali do nich tovar. O chvíľu ho tam bolo za päťsto euro. Kým veci predvádzali, boli hostitelia ako medík. Keď dôchodcovia odmietli všelijaké predražené hlúposti nakúpiť, predvádzajúci sa začali meniť na démonov.
„Najprv nás usilovne presviedčali, že cena tovaru, teda päťsto eur je pre penzistu veľmi výhodná. Že len dnes máme takéto šťastie, lebo nám ho predajú so zľavou,“ pokračuje stará pani. Keď hostia nepoľavili, hostitelia sa akoby nervovo zrútili. „Božekali, že aj oni potrebujú žiť.“ Manipulácie predajcov stále zostávali bez efektu. To ich pekelne rozzúrilo.
„Pánko, čo si ma pozval do parády, na mňa hučal, že mal so mnou iba výdavky a ja nechcem nič kúpiť. Kričal na mňa, že som bezcitná podvodníčka. Videla som za ich prachy Viedeň. Teraz sa chcem ešte zadarmo aj nažrať. Bránila som sa, že nechcem jesť, že chcem ísť domov,“ pokračuje nešťastná žena. Na to darebáci zamkli dvere a ľuďom povedali: „Nepôjdete nikde, kým niečo nekúpite!“ Neskutočne na všetkých tlačili.
„Snažil som sa manželky zastať, no obchodník sa na mňa zahnal rukou a chcel ma biť,“ krúti hlavou dôchodca. Jeho manželka sa v tej chvíli tak zľakla, že odpadla. Zosunula sa na zem.
„Mám choré srdce. Keby môj muž stále nenosil pri sebe moje lieky, zomrela by som.“ Až tento okamih všetko ukončil. Po tejto nehode sa predajcovia zľakli a svoje obete pustili.
Toto je iba jeden z desiatok či stoviek príbehov. Ľudia sa z predvádzacích akcií vracajú s extrémne predraženým tovarom, ktorý ani nepotrebujú. Prichádzajú o úspory a zadlžujú sa na celé roky.
Prečo idú šmejdi do extrémov?
Mnohí z nich sú sami obete. Zhltne ich zvrátený obchodný systém.
„Pri znižovaní stavov prepustili z armády moju kolegyňu,“ spomína vojačka a dodáva: „Šlo o čerstvú vdovu s dvoma deťmi. V časoch dobrého vojenského platu si vzala veľkú hypotéku. Ak nechcela na ulicu, musela rýchlo s niečím začať.“
O inom motíve referuje robotník z automobilky: „Nechce sa mi každý deň drieť pri páse. Radšej zariskujem. Takto za jeden večer zarobím kopu peňazí.“
Aby ľudkovia zarobili, okrem času a úsilia musia investovať aj svoje financie. Hoci ich naučia pochybné praktiky, za školenie musia zaplatiť.
Čo je na predvádzacích akciách šmejdov zlé?
„Predvádzačky sú výborná vec,“ hovorí odborník na obchod, manažér medzinárodnej parfumérskej firmy Peter Topor.
„Predvádzajú sa voňavky, autá, zváračky. Dokonca aj lietadlá a tanky. No ľuďom, čo sa ako tak vyznajú a vedia, čo chcú kúpiť. Navyše, normálne obchodné akcie nepostavíte na klamstvách a polopravdách. Neopovážite sa nehanebne premršťovať ceny. Žiaľ, v biznise ľudí, označovaných ako šmejdi, to tak nie je. Ponúkajú vám, napríklad zázračne uzdravujúcu vaničku na nohy. Len za 450 euro. Pritom v obchode stojí 30 euro.“
Skúseného obchodníka dopĺňa policajný odborník: „Väčšina šmejdov sú druhom podvodníkov, ktorí sa v staršej kriminalistike označovali ako prstienkári. Kúpili, napríklad prstienok za pár korún a potom našli človeka, ktorému brak predviedli ako klenot, a tak ho nadchli, aby ho kúpil. Dnešní šmejdi podvádzajú nielen so šperkami, ale aj s hrncami, vysávačmi, zdravotníckymi pomôckami, čistiacimi prostriedkami a liekmi.“
Autor: Matej Snopko