ZVOLEN. Kozmonautika je oblasťou vedy a techniky, ktorá nevyhnutne musí spolupracovať s inými vednými odbormi. Slovensko síce nemá vlastnú kozmickú loď, no na niektorých kozmických projektoch spolupracujú aj naši vedci. Nie sme však tak ďaleko ako v susednej Českej republike, veď tá je na rozdiel od nás plnohodnotným členom Európskej vesmírnej agentúry ESA. Slovensko je v prístupe do tejto organizácie takmer na úplnom začiatku. Aby krajina mohla do nej vstúpiť, potrebuje mať vytvorené určité podmienky a, samozrejme, v rozpočte vyčlenené financie.
„Návratnosť tých peňazí je pritom mnohonásobne vyššia,“ hovorí Ľuboš Ryban, ktorý je predsedom Slovenského kozmického klubu. Chce to tiež vedu a priemysel, ktoré sú schopné participovať na kozmickom výskume. Priemysel, ktorý využíva najmodernejšie technológie alebo je schopný spolupracovať na výrobe a vývoji konkrétnych súčiastok.
Chýba väčšia podpora
Slovensko má síce svojho kozmonauta, no od jeho letu sa kozmonautike a kozmickému výskumu neprikladal až taký význam, aký by si boli zaslúžili. Každý sa s týmto vývojom nechce zmieriť.
„Už bolo potrebné začať s popularizovaním kozmonautiky,“ hovorí Ľuboš Ryban. A tak sa do toho aj s inými nadšencami pustil. V súčasnosti už podľa neho nastúpila ďalšia, mladšia, generácia a obula sa do toho skutočne aktívne.
„Dosahujú veľmi dobré výsledky, vypúšťajú napríklad stratosférické balónové sondy, pripravujú prvú slovenskú vesmírnu družicu, aktívne sa angažujú aj v politických kruhoch,“ hovorí o svojich kolegoch zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Klub s organizáciou spolupracuje, ako hovorí Ryban „... sú to kamaráti“.
Patronát má ministerstvo
Slovenský kozmický klub začal ako prvý v roku 2009 intenzívnejšiu komunikáciu s ministerstvom školstva, ktoré má na Slovensku, takpovediac patronát nad kozmickým výskumom. Záujmom ministerstva je tiež vstup Slovenska do ESA. Už na budúci rok by mala byť podpísaná zmluva o vstupe našej krajiny do prípravného programu PECS, ktorým musia prejsť všetky krajiny zaujímajúce sa o plnohodnotné členstvo v Európskej vesmírnej agentúre. V päťročnom prípravnom období sa krajina pripraví na vstup do ESA, aby bola v budúcnosti pre túto prestížnu európsku organizáciu naozaj prínosom.
Slovak Space Party
Kým Slovenský kozmický klub sa venuje skôr popularizácii, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity je viac zameraná na technológie, a preto sa Ľuboš Ryban pustil aj do organizovania Slovak Space Party, čo je stretnutie nadšencov kozmonautiky. Kým v rokoch 2010 a 2011 sa to úspešne podarilo, vlani sa viacerí prihlásení účastníci ospravedlnili, a preto stretnutie zrušili. „Tento rok to vyzeralo rovnako, ale zápasili sme aj s nedostatkom finančných prostriedkov,“ vysvetľuje dôvody nekonania tohtoročnej Slovak Space Party. Na budúci rok by stretnutie už malo byť a jeho konanie by chcel situovať do Zvolena, prípadne blízkeho okolia.
Ľuboš Ryban to s popularizovaním kozmonautiky myslí naozaj vážne, okrem iného chce napísať knihu o výbere, príprave i samotnom lete prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu do vesmíru. Doteraz žiadna nevyšla, čo tiež svedčí o tom, akej pozornosti sa kozmonautike a kozmickému výskumu na Slovensku dostáva.