ZVOLEN. Po rokoch zúfania si Zvolenčania zrejme vydýchnu. Prach a zápach, ktorý im strpčoval život, by mali byť zanedlho minulosťou.
Bučina nekomentuje
Zvolenská Bučina DDD, ktorá je najväčším výrobcom drevotrieskových dosiek na Slovensku, dostavala nový komín. Jeho súčasťou bude technológia na výrazné zníženie emisií.
Konateľ spoločnosti Antonín Juříček sa k investícii vyjadriť odmietol. „Nebudeme to komentovať,“ povedal.
Zavedenie novej technológie potvrdil odbor životného prostredia na Mestskom úrade vo Zvolene.
„Bučina DDD v týchto dňoch ukončila stavbu komína. Napriek problémom s dodávkou nadrozmerných nákladov dodržali harmonogram prác. Do konca októbra by mali ukončiť montáž mokrého elektrofiltra a na posledné dva mesiace v roku je naplánovaná skúšobná prevádzka, vrátane merania emisií,“ napísal odbor v stanovisku.
Zdvojnásobenie výroby
Pred časom Juříček nášmu týždenníku povedal, že vo Zvolene by mala byť v súčasnosti najmodernejšia dostupná technológia na svete. Vyvinula ju skupina Kronospan a po prvýkrát ju inštalovala vo svojom závode v Jihlave v Čechách a následne v závode Kronospanu v rumunskom Sebeši.
Bučina DDD je dcérskou spoločnosťou rakúskeho Kronospanu.
„Aj v prípade zvýšenia výroby o 100 percent sa v týchto závodoch preukázal pokles emisií. Úplne zmizla, takzvaná vlečka z komína, čo je odborný termín pre paru, pri vonkajšej teplote vyššej ako 10 stupňov Celzia. Plánovaná technológia navyše zníži pachové emisie pod hranicu ľudského vnímania, to znamená o 90 percent oproti súčasnému stavu,“ povedal vtedy.
Investíciu do inštalácie ekologického filtra pre sušiareň triesok vtedy podmieňoval zvýšením výroby drevotrieskových dosiek o sto percent.
V boji nepoľavia
Na nekvalitné ovzdušie sa sťažujú hlavne ľudia zo sídlisk Záhonok a Sekier, ktoré sídlia pri priemyselnej zóne. Okrem ustavičnej vrstvy prachu na balkónoch, autách aj v bytoch im znepríjemňuje život zápach od splodín, pre ktorý často nemôžu vetrať.
Pavel Bízik, ktorý prežil na Sekieri viac ako tridsať rokov, nám pred časom povedal, že situácia sa zhoršila v posledných rokoch, zrejme pri rozšírení výroby. „Hovoria, že z komína ide len vodná para, no v noci a skoro ráno, najmä cez víkendy, stúpajú z neho mračná čierneho dymu.“
Petra Hrabovského, bývalého bučinára, viac ako prach hnevá silný zápach. Myslí si, že ho spôsobujú výpary z formaldehydových lepidiel, ktoré sa používajú pri výrobe drevotriesok.
„Ľudia sa sťažujú prakticky každý deň. Neostáva nám nič iné, len trpezlivo čakať a dúfať, že počas skúšobnej prevádzky bude všetko v poriadku a že po Novom roku začneme dýchať po novom,“ povedala mestská poslankyňa Ružena Babicová, predsedníčka výboru za túto mestskú časť.
„Viac ako prach nás znepokojuje všetko ostatné, čo z komína ide. Keď sme tak dlho čakali, počkáme si do konca roka a uvidíme. Vo svojom snažení o čistý vzduch však nepoľavíme,“ dodala.