ZVOLEN. Pred piatimi rokmi poctil Víkend atraktívneho divadla svojou návštevou bývalý československý a český prezident Václav Havel a na diskusii hovoril o nepolitickej politike. Tento rok privíta zvolenský festival bývalú slovenskú premiérku Ivetu Radičovú.
Étos revolučného novembra
Víkend atraktívneho divadla je jedným z najstarších a najväčších neštátnych festivalov so zameraním na alternatívnu kultúru a umenie. Základným kameňom je divadlo, ale popri ňom aj hudba, literatúra, film, diskusie či výstavy. Vznikol 17. novembra 1989 a étos toho dátumu si nesie so sebou už štvrťstoročie.
Jeho 25. ročník sa uskutoční 12. až 17. novembra s podtitulom Obzretie sa vpred. „Podtitul naznačuje, že v programe sa nájde viac titulov, ktoré sa zamerajú na to, čím sme prešli. Nielen preto, aby sme spomínali, ale najmä preto, aby sme vedeli povedať, či sme si vybudovali základňu, po ktorej môžeme kráčať ďalej,“ povedal riaditeľ festivalu Tomáš Kršňák.
Prežité za štvrťstoročie
Na prežité sa festival zameria, napríklad v predstavení divadla Skrat Vnútro vnútra, ktoré bude hľadať v archívoch s ešte prednovembrovými dátumami.
„Novodobejšiu históriu odkrýva kniha Andyho Hryca Inventúra a debata s ním nebude len o knihe, ale všeobecne o divokých deväťdesiatych, keď sa rodili novodobé pravidlá hry v spoločnosti a zároveň ich pošľapávala horda mečiarovských politikov, privatizérov a nohsledov,“ dodáva Kršňák.
O narastajúcom rasizme, ku ktorému sa začínajú prikláňať aj tí, ktorí sa považujú za slušných občanov, bude hovoriť film Martina Hanzlíčka a Fedora Gála 35 mesiacov s Natálkou, ale aj diskusia s autormi po filme. Bodku za tematickým večerom urobí hudobný program z projektu Phurikane giľa; starodávne piesne v podaní Rómov z Markušoviec.
„Hovoriť sa bude aj o nedávnej minulosti a chýbajúcom kultúrnom rozmere verejného života s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou. Spomínať sa bude aj na prezidenta Václava Havla, ktorý bol priateľom festivalu. A keďže nežijeme vo vzduchoprázdne, pozrieme sa za pomoci brnianskeho divadla Líšeň aj na ruského mutanta demokracie v predstavení Putin lyžuje. Chýbať nebudú tradičné opory SkRAT, GUnaGU ale ani Stoka, ktorej patrili prvé ročníky festivalu,“ ozrejmuje Kršňák.
Radičová bude tiež hosťom besedy, na ktorej bude hovoriť o tom, či slovenskej politike nechýba kultúrny rozmer.
Z pera zavraždenej novinárky
Putin lyžuje je javiskovou reportážou na motívy knihy ruskej novinárky Anny Politkovskej, zavraždenej v roku 2006. Rovnako ako jej knihy, aj táto inscenácia spája formou montáže príbehy, politické súvislosti a prosté ľudské osudy.
Divadlo s ňou získalo cenu za réžiu a Cenu Jana Wilkowského v kategórii bábkovej animácie na medzinárodnom festivale v poľskom Toruni. Na ďalšom festivale v poľskej Łomżi ocenila porota za herecký výkon Luďka Vémolu a Tomáša Machka.
Lákadlom bude nesporne aj pražské divadlo VOST5 či Iveta Radičová a Rasťo Piško recitujúci beatnickú poéziu.
Hosťom hudobnej časti bude okrem markušovských Rómov, napríklad nový projekt Andreja Šebana, skvelý brniansky akustický súbor Urband s repertoárom od Velvet Underground cez nemecké kabaretné pesničky až po Vladimíra Vysockého či ukrajinskú Zapasku, ale aj známy bubeník Martin Valihora s Pecim Uherčíkom a ďalšími muzikantmi s repertoárom rockových hitov.