KLOKOČ / STOŽOK. Nelegálny výrub stromov v obci Klokoč starosta vo štvrtok zastavil. Združenie Slatinka naň v utorok upozornili miestni, podľa zástupkyne združenia Martiny Paulíkovej však chcú zostať v anonymite.
Ukázalo sa, že za výrubom je Pasienkové spoločenstvo so sídlom v Stožku, kde sa tiež pustilo do výrubu. Kým v Klokoči rúbali aspoň na svojom, v Stožku na cudzom.
Len predbežný súhlas
Obyvatelia Klokoča v podnete napísali, že výrub drevín napreduje veľkou rýchlosťou. „Odstraňované sú plošne kríky, väčšie stromy (listnaté aj ihličnaté), pričom drevo je sústreďované na kopy pri ceste,“ napísali.
„Mali predbežný súhlas na čistenie lokality od náletových drevín a samostatne rastúcich stromov, ale nemali ešte určené a vyznačené počty a druhy. Smelo sa pritom pustili do porastu. Navyše v čase, keď ešte nie je vegetačný pokoj, ten sa začína v októbri,“ povedal starosta Klokoča Jozef Výbošťok.
„Momentálne sumarizujeme s odborníkmi škody. Podľa druhu drevín vyčíslia ich spoločenskú hodnotu. Potom záležitosť odstúpime orgánom činným v trestnom konaní,“ dodal starosta.
So spoločenstvom sa nám skontaktovať nepodarilo. Zhruba 20-árový pozemok nad obcou, ktorý začalo čistiť, prenajíma tamojšiemu poľnohospodárskemu družstvu.
Bez vlastníckeho práva
Obec Stožok žiadosť o výrub drevín od spoločenstva neeviduje. „Boli sa na obecnom úrade informovať, čo potrebujú k povoleniu na výrub drevín. Odišli však s tým, že na Stožku také povolenie nepotrebujú,“ okomentovala starostka Jana Klimová.
„S geodetmi teraz zisťujeme, komu poškodené parcely patria.“ Obecné nie sú, patria súkromníkom. Viaceré majú niekoľkých spoluvlastníkov a ich vlastnícke práva sa na jednotlivých parcelách prelínajú. Pasienkové spoločenstvo však podľa starostky na žiadnu nemá vlastnícke právo ani čiastočne. „Už som dostala od jednej skupiny spoluvlastníkov podnet, vyrúbali tam zhruba 15 stromov,“ dodala.
Vegetačné obdobie
Obec musí súhlasiť s výrubom každej dreviny, ktorá má vo výške 130 centimetrov nad zemou obvod kmeňa širší ako 40 centimetrov, a takisto s výrubom krovitých porastov na ploche väčšej ako 10 metrov štvorcových. Povinnosť sa vzťahuje aj na dreviny na súkromných pozemkoch. Obdobie vegetačného pokoja, keď už v stromoch nehniezdia vtáky, obvykle trvá od začiatku októbra do konca marca, termín sa však môže meniť v závislosti od aktuálneho počasia.
„Pri výrube drevín v čase vegetačného pokoja hrozí usmrtenie chránených druhov živočíchov,“ upozornila Paulíková.