KRUPINA. Cesta na Tanistravár, ktorá vedie k vartovke, jednej z najvýznamnejších historických pamiatok Krupiny, sa dočká opravy. Zo všetkých mestských ciest je dnes v najhoršom stave, vartovku pritom navštevujú stovky turistov ročne.
Tamojšia samospráva dala na jar cestu do prenájmu spoločnosti Mestské lesy Krupina, ktoré ju využívajú na prepravu vyťaženého dreva a tým ju aj najviac poškodzujú. Spoločnosť zafinancuje jej kompletnú rekonštrukciu.
Primátor Krupiny Radoslav Vazan odhaduje, že náklady dosiahnu okolo 60-tisíc eur. Mestské lesy na cestu dlhú vyše jeden kilometer v súčasnosti pripravujú projekt, opraviť ju chcú ešte v tomto roku.
Vidieť až do Maďarska
V uplynulých rokoch mesto vymaľovalo interiér strážnej veže, opravilo drevené konštrukcie a vedľa nej osadilo dubové lavice so stolmi, aby si turisti mali kde oddýchnuť.
„Bývam na ulici, z ktorej je odbočka na vartovku, a mám pocit, že v posledných rokoch ju ľudia začali navštevovať masívnejšie,“ hovorí primátor.
„Zaznamenal som mnohých turistov na autách, bicykloch, motorkách aj na pešo. Pristavia sa, pýtajú sa na presnú trasu. Vlani sme urobili smerové šípky od centra mesta až k vartovke. Sú oranžovo-bielej farby, viditeľné zďaleka, ale asi si chcú byť istí, či idú dobre,“ dodáva. „Často prichádzajú aj organizované zájazdy autobusmi. Niektoré s klientmi z kúpeľov v Dudinciach, ale aj zahraničné s maďarskými či nemeckými turistami.“
Zdena Sýkorová z informačného centra mesta hovorí, že zahraniční turisti, ktorí sa pýtajú na cestu k vartovke, tvoria približne štyridsať percent klientely, zvyšných šesťdesiat percent sú Slováci.
„Asi najviac chodia Holanďania, ale tiež nemecky či francúzsky hovoriaci turisti. Občas Briti a sporadicky aj Američania.“
Na začiatku trasy inštalovali informačný panel s údajmi a zaujímavosťami o vartovke v slovenčine, angličtine a nemčine.
Podzemie zatvorili
Krupinská vartovka tvorila súčasť obranného systému na Slovensku. Postavili ju okolo roku 1564 a dnes je jedinou zachovanou strážnou vežou tohto typu na Slovensku. Hoci postupne chátrala, v druhej polovici 20. storočia ju zrekonštruovali. Dnes slúži ako rozhľadňa, vysoká je približne trinásť metrov.
„Z vartovky je výhľad na Štiavnické vrchy, Krupinskú planinu, vidieť z nej aj neďaleký Bzovícky zámok a pri peknom počasí, bez oparu nad krajinou, až Matru v Maďarsku a v noci žiaru Budapešti,“ hovorí primátor.
Okrem turistov však vartovku navštevujú aj vandali. „Museli sme zablokovať vstup do podzemnej časti, kde sa sústreďovali najmä v noci. Kryt do podzemia sme privarili. Je to škoda, ale robili tam veľký neporiadok.“
Na vartovke mesto udržiava poriadok, starajú sa oň aktivační pracovníci. „Minimálne raz za týždeň tam vyzbierajú odpad, pokosia, pohrabú,“ ozrejmuje primátor.
Vartovka je prístupná nepretržite.
Čaro má aj v zime. FOTO: JÁN KROŠLÁK