SLIAČ. Približne 75 percent účastníkov Medzinárodných leteckých dní SIAF 2013 sa už nachádza na Sliači, ostatní majú priletieť do dnešného večera. "Máme avizované, že by mali priletieť všetci," povedal na dnešnom brífingu na letisku Hubert Štoksa, riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry, ktorá celé podujatie organizuje.
Menšie problémy sa objavili podľa Štoksu v rámci logistiky zabezpečenia dopravy, ktoré spôsobil dážď, počasie im ale dnes vyšlo v ústrety. "Všetko máme vyschnuté, parkoviská sú pripravené. Polícia a dopravný projekt je takisto pripravený, takže
po tejto stránke sa môžu letecké dni začať," skonštatoval.
Medzi "čerešničky na torte" leteckých dní budú podľa neho patriť napríklad Su-27 Ukrajinských vzdušných síl, španielsky národný tím Patrulla Águila, tri historické lietadlá z druhej svetovej vojny Jak-3, Spitfire, a P-51 Mustang. Ale aj dve z prvej svetovej vojny, ktoré budú predvádzať vzdušný súboj. V rámci izraelskej spolupráce je to zasa špionážne lietadlo, ktoré sa
málokedy ukazuje na leteckých dňoch - Hermes 450.
Brífingu sa zúčastnil aj pilot MiG-29 Marián Bukovský. Jeho ukážka je zameraná na predstavovanie manévrovacích možností a limitov lietadla MiG-29. "Celé je to, samozrejme, s prísnym ohľadom na bezpečnosť, pretože bezpečnosť je prvoradá pri takýchto predstaveniach na verejnosti," vysvetlil. Ide o súbor akrobatických prvkov, či už sú to výkruty, nožový let, let na chrbte, alebo vertikálne prvky ako premety alebo šikmé premety. "Myslím, že to je pomerne náročná záležitosť, práve kvôli tej malej výške a veľkým preťaženiam, ktoré sa pri rýchlych obratoch dosahujú. Počas ukážky dosahujem viac ako 8 G," dodal Bukovský.
Španielski letci José Javier Sánchez Martín a Vicente Bernal Cava z akrobatickej skupiny Patrulla Águila na otázku, prečo pri nácviku pomerne dosť dlho krúžili nad letiskom, povedlai, že sa tak zoznamujú s terénom, zisťujú, kde sú nebezpečné body, ako rôzne antény či pohoria, možné kritické úseky. Pred divákmi musia urobiť celú šou, ale jednotlivé nuansy prispôsobujú terénu, ktorý na danom mieste je. Ako dodali, majú pripravené tri rôzne varianty podľa toho, ako vysoko sú oblaky.
Slovenská armáda ukáže aj pozemnú vojenskú techniku. Návštevníkom podujatia v sobotu aj v nedeľu predvedú odpaľovacie zariadenie a rádiolokátor protilietadlového raketového systému S-300 PMU, prenosný protilietadlový raketový komplex PPLRK 9K38 IGLA s automatizovaným systémom velenia ASV ASTRA PVO, bojové vozidlo BVP-2, najnovšie vojenské automobily Land Rover Defender a odmínovací komplet Božena 4.
"Chceme predstaviť vojenskú techniku, s ktorou naši vojaci cvičia," povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek. Podľa neho je SIAF 2013 príležitosťou, ako spolu s verejnosťou osláviť 20. výročie vzniku Ozbrojených síl SR. "Pre divákov bude určite atraktívna aj ukážka ručných zbraní a výstroja našich mechanizovaných jednotiek, vrátane nosného modulárneho systému a ukážka výcviku vojakov v sebaobrane. Vojenských nadšencov určite poteší aj ukážka špeciálneho pyrotechnického obleku, ktorý používajú naši špecialisti na likvidáciu výbušných prostriedkov v Afganistane," dodal Vojtek.
Úvod leteckých dní bude patriť preletu spoločnej formácie vojenských taktických lietadiel z Česka a Slovenska. "Lietadlá JAS-39 Gripen, L-159 Alca z výzbroje Vzdušných síl Armády ČR a stíhačky MiG-29 a L-39 Albatros z výzbroje Vzdušných síl Ozbrojených síl SR spoločným preletom budú symbolicky prezentovať našu nadštandardnú spoluprácu s Českou republikou," poznamenal Vojtek. Prelet si táto formácia zopakuje o mesiac na Dňoch NATO a Dňoch Vzdušných síl Armády ČR v Ostrave.
Slovenskí piloti sa predstavia aj v sólo display-letoch nadzvukovej stíhačky MiG-29 a prúdového podzvukového cvičného lietadla L-39 Albatros. V Sliači budú prezentovať záchranné práce aj posádky vrtuľníkov MI-17 LPZS a MI-17 M. Obsahom ich ukážok bude výsadok záchranného tímu z vrtuľníka, preprava postihnutej osoby a hasenie požiaru s pomocou bambi-vaku. Na zemi sa statickou ukážkou predstaví aj vrtuľník MI-2 a dopravné lietadlo L-410 UVP E20.