ZVOLEN. Dolnú časť rozsiahleho hradného komplexu nad Zvolenom dal zrejme postaviť kráľ Ondrej II. alebo jeho otec Belo III.
Naznačujú to nálezy z interiéru majestátnej obytnej veže, takzvaného donjonu. Túto sezónu už jej ruiny vykopali spod nánosov zeme, kamenia a stromov až po úroveň skalného brala, na ktorom je postavená.
Ešte pred rokom archeológovia zvažovali možnosť, že to mohol byť aj Belo IV., syn Ondreja II.
Až po dno
Vo vnútri impozantnej veže vidieť aj klenbu kamenného vchodu, ktorým sa z nádvoria dalo dostať do suterénu veže. Samotná veža mala štvorcový pôdorys s rozmermi 19,9 x 19,9 metra, hrúbka kamenných múrov dosahovala 3,3 metra.
„Donjon mal pravdepodobne päť podlaží, vysoký bol približne 25 metrov,“ ozrejmuje Ján Beljak, ktorý piaty rok vedie archeologický výskum na Pustom hrade. Zachované torzo juhovýchodného nárožia veže aj dnes dosahuje výšku takmer sedemnásť metrov.
Prevláda 13. storočie
Tento rok objavili na nádvorí keramiku z praveku a predovšetkým nálezy zo stredoveku, prevažne z 13. storočia. „Medzi nálezmi dominuje minca Ondreja III. (roky vlády 1290 - 1301), ktorá sa našla v interiéri obytnej veže,“ hovorí Beljak.
Na nádvorí našli aj vzácne kovanie s motívom draka. Knižné kovanie objavili na Hornom hrade už pred tromi rokmi, toto je však bronzové, predchádzajúci nález bol strieborný. Na ňom drak stál a z úst chrlil oheň, tentoraz je vyobrazený v prirodzenej polohe na všetkých štyroch nohách, tiahnuc sa cez celé kovanie.
„Drak v stredoveku symbolizoval moc, objavoval sa na mnohých predmetoch, napriek tomu patrí na tomto hrade k ojedinelým nálezom,“ konštatuje archeológ.
Okrem toho našli aj veľké množstvo zvieracích kostí, akých, to teraz skúmajú.
V kráľovskej spleti
Ondrej III. (1265 – 1301), ktorý je vyobrazený na nájdenej minci, je posledný z dynastie Arpádovcov, ktorá kedysi vládla Uhorsku.
Dolný hrad na Pustom hrade dal podľa Beljaka podľa všetkého postaviť Ondrej II. (1177 – 1235).
Belo IV. (1206 –1270) s veľkou pravdepodobnosťou dal vybudovať na Dolnom hrade opevnenie – mohutný kamenný múr.
„Bolo to v čase, keď už donjon stál. Napovedá tomu aj písomný prameň z roku 1255, ktorý hovorí, že Belo IV. daroval kamenárskemu majstrovi Bertoldovi za práce na kráľovských hradoch majetok vyňatý spod kráľovského hradu Zvolen.“
Je to ten istý Belo IV., ktorý pred 770 rokmi obnovil Zvolenu mestské privilégiá. Jeho sestru Alžbetu vyhlásili za svätú. Jej pamiatke je zasvätený aj rímskokatolícky kostol vo Zvolene.
Odkopávanie kameňov pri prístupovej ceste k bráne Dolného hradu.
Na dne interiéru obytnej veže.
Sonda pri bráne v takzvanom spojovacom múre.
Študenti z Budapešti pri odkrývaní zázemia hlavnej vstupnej brány.
FOTO: JÁN BELJAK