ZVOLEN. Slovenská národná galéria (SNG), ktorá je správcom Zvolenského zámku, prichádza v čase prázdnin s ponukou letného kina. Od polovice júla do konca augusta premietne na historickom nádvorí niekoľko aktuálnych nekomerčných titulov. Prvý z filmov, švédsky Call Girl, si môžu návštevníci pozrieť dnes večer.
„Letné kino SNG na Zvolenskom zámku je jednou z našich ďalších noviniek. Tento rok to boli koncerty Bluesnenie na zámku a cyklus neformálnych stretnutí Večer s kurátorom, ktorými postupne rozširujeme naše programové portfólio,“ povedal manažér SNG pre digitalizačné pracovisko Tomáš Kršňák. „Na Zvolenskom zámku je síce kino novinkou, v Bratislave v amfiteátri SNG sa však koná už druhý ročník,“ dodal.
Začiatky projekcií sú vždy o 21.00 h, pri nepriazni počasia sa bude premietať v zámockej kaplnke.
Program
17. 7. Call Girl (Švédsko, 2012, 104 min.), r. Mikael Marcimain
Hraný debut režiséra Mikaela Marcimaina, ktorý sa v domácom Švédsku preslávil ako režisér televíznych seriálov a projektov. Vo svojej odvážnej kinovej prvotine sa inšpiruje jedným z najkontroverznejších politických škandálov, v ktorom bolo v 70. rokoch viacero ministrov a politikov vlády Olofa Palmeho obvinených z využívania služieb v sieti obchodu s prostitúciou neplnoletých dievčat pre vysokopostavených funkcionárov, biznismenov a celebrity.
Film odkrýva temnú stránku politicky neutrálneho štátu, v ktorom hniezdi svet trblietavých, erotických i striptízových klubov a špinavých apartmánov, určených pre nelegálnu činnosť, prostredníctvom príbehu mladej Iris z najnižšej vrstvy spoločnosti. Marcimainova snímka vyniká sústredenou rekonštrukciou atmosféry tej doby, zaváňajúcej naliehavými spoločenskými zmenami. Na MFF v Toronte v roku 2012 získala Cenu medzinárodnej filmovej kritiky FIPRESCI.
18. 7. Môj pes Killer (SR/ČR, 2013, 90 min.), r. Mira Fornay
Hlavným hrdinom je osemnásťročný Marek, žijúci s alkoholickým otcom v malom meste. Jediné autentické citové puto má mladík k svojmu psovi. Marekov život obráti naruby odhalené tajomstvo jeho matky, ktorá ho pred rokmi opustila a zmizla. „Marek je síce antihrdina, ale mojím cieľom nie je vytvoriť iba čierno-biely charakter agresívneho nedozretého chlapca. Je to príbeh o očiste, hľadaní identity a rodiny. Je to príbeh o našej viere, prečo v niečo veríme a ako spätne táto naša viera ovplyvňuje naše životy,“ hovorí Mira Fornay.
Scenár k filmu získal v roku 2009 Cenu Tibora Vichtu, vybrali ho na Berlinale 2010 pre CoProduction Market a v roku 2011 bol nominovaný na Cenu Krzysztofa Kieslowského v Cannes.
25. 7. Pátranie po Sugar Manovi (Švédsko/UK, 2012, 86 min.), r. Malik Bendjelloul
Dvaja producenti objavili Rodrigueza na konci 60. rokov v zapadnutom detroitskom bare. Boli ohromení a presvedčení, že mu piesne plné silných melódií a prorockých textov zaistia povesť najväčšieho hudobníka svojej generácie… Oscar v kategórii Najlepší dokumentárny film roku 2012.
7. 8. Renoir (Francúzsko, 2012, 108 min.), r. Gilles Bourdos
Azúrové pobrežie, 1915. Na sklonku svojho života je Pierre-Auguste Renoir zasiahnutý stratou svojej milovanej ženy, artritickými bolesťami vysokého veku a desivými správami, že jeho syn Jean bol zranený v boji. Ako zázrakom potom do jeho života vstúpi mladá žena a starý maliar je naplnený novou, úplne nečakanou energiou. Živelná a prekrásna Andrée sa stane jeho poslednou modelkou a prameňom pozoruhodného omladenia.
Jean sa vracia domov na rekonvalescenciu a rovnako ako jeho otec podlieha novej, ryšavej hviezde na Renoirovej oblohe. V stredomorskom raji – a tvárou v tvár otcovmu prísnemu odporu – podľahne tejto divokej a neskrotnej vášni… a postupne sa v slabošskom a vojnou otrasenom Jeanovi začína prebúdzať filmár.
8. 8. Verbo (Španielsko, 2011, 87 min.), Eduardo Chapero-Jackson
Hraný žánrový debut mladého španielskeho režiséra Eduarda Chapero-Jacksona bol v roku 2011 nominovaný na lokálne prestížne ceny CEC (Cinema Writers Circle – spolok filmových kritikov a scenáristov) za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe a za najlepšiu réžiu a v tých istých filmových kategóriách aj na medzinárodne uznávané národné filmové ocenenia Goya.
Fantazijná snímka rozpráva príbeh adolescentnej Sary, ktorá ešte nedokáže porozumieť okolitému svetu a nedokáže si v ňom nájsť miesto. Neustále hľadanie odpovedí na nezodpovedané otázky ju privedie do tajomného sveta, kde sa púšťa do rôznych životu nebezpečných dobrodružstiev, aby našla samu seba i cestu v hmle zahalenom bludisku, nazývanom svet.
11. 8. Prezentácia mladých filmárov + premietanie ich tvorby
16. 8. 30 minút po polnoci (USA, 2012, 157 min.), r. Kathryn Bigelow
Triler Zero Dark Thirty sleduje desať rokov pátrania po vodcovi militantnej islamskej teroristickej organizácie al-Káida Usámovi bin-Ládinovi. Film komplexne odkrýva udalosti, ktoré postupne viedli k jeho konečnej likvidácii 2. mája 2011 špeciálnou jednotkou amerického námorníctva SEAL Team Six v Pakistane. V strede príbehu stojí agentka CIA, ktorá urputne a bez emócií pátra po najhľadanejšom zločincovi tej doby. Bez pátosu spracované skutočné udalosti, ktoré s napätím sledoval celý svet. Film je nominovaný na 5 Oscarov.
22. 8. Meteora (Grécko, 2013, 82 min.), r. Spiros Stathoulopoulos
Druhý celovečerný film kolumbijsko-gréckeho režiséra Spirosa Stathoulopoulosa, držiteľa ceny FIPRESCI a ďalších ocenení z rôznych medzinárodných filmových festivalov za snímku PVC-1 (2007), prináša tentoraz podmaňujúci príbeh mladého rehoľníka Theodorosa a mníšky Uranie, žijúcich v ortodoxných kláštoroch na rozľahlých horúcich pláňach v Grécku, ktorí sa oddali striktným pravidlám svojich cirkevných komunít. Asketický spôsob života im však naruší narastajúca vzájomná náklonnosť, čo v nich vyvolá pochybnosti o správnosti ich voľby.
Zrazu stoja pred otázkou, čo je správne a akou cestou sa vydajú. Zrieknu sa viery a uprednostnia vlastné túžby? Budú ich nasledovať a zavrhnú tak svoj doterajší život? Film je minimalistický, meditatívny, plný vizuálne atraktívnych lokalít a vyrozprávaný prostredníctvom množstva symbolov. Obraz je zámerne drsný a surový, kamera akoby bola len náhodným svedkom deja, čo zdôrazňuje symboliku mnohých prostých scén. Film bol nominovaný na Zlatého medveďa na MFF v Berlíne 2012.
25. 8. Slavomír Siska - Kde sa stala vo filme chyba I.
Prednáška spojená so súťažami
29. 8. Hasta la Vista! (Belgicko, 2011, 115 min.), r. Geoffrey Enthoven
Philip, Lars a Jozef sú čerství tridsiatnici, ktorých spája slabosť pre dobré víno a krásne ženy. A ešte niečo: každý z nich je stále panic. So svojím stavom sú však odhodlaní čo nevidieť skoncovať a vydávajú sa preto na púť slnečným Španielskom. Tentoraz ich v ceste za vytýčeným cieľom nemôže už nič zastaviť. Dokonca ani ich telesné hendikepy: jeden z nich je totiž nevidiaci, druhý na vozíku a ten tretí celkom ochrnutý.