Dotáciu na štadión schválili aj pre Zvolen

Počas desiatich rokov do výstavby vybraných štadiónov v 21 mestách štát investuje dovedna 45 miliónov.

Pozoruhodná jednota spájala delegátov na mimoriadnej konferencii Slovenského futbalového zväzu (SFZ), ktorá v banskobystrickom hoteli Lux riešila hlavný bod programu - schválenie návrhu rozdelenia finančných prostriedkov na rekonštrukciu, modernizáciu a výstavbu štadiónov. Z 83 delegátov za projekt hlasovalo 82 a proti bol len jeden. V praxi schválenie návrhu znamená, že počas desiatich rokov do výstavby vybraných štadiónov v 21 mestách štát investuje 4,5 milióna eur ročne, dovedna 45 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezident SFZ Ján Kováčik po hlasovaní skonštatoval, že hnutie urobilo mimoriadne dôležitý krok. „Som veľmi rád, rok a pol sme na tomto projekte pracovali, presviedčali. Ďakujem vláde, že najväčšie športové hnutie nezostalo na okraji spoločnosti, predovšetkým premiérovi Róbertovi Ficovi za prístup a pochopenie. Toto rozhodnutie bolo nevyhnutné, pretože 20 rokov sa do futbalovej infraštruktúry neinvestovalo. Tento rok považujem za absolútne kľúčový, na konci dotiahnutého projektu budeme mať tri národné štadióny v Bratislave, Trnave a Žiline, za ktoré sa nebudeme musieť hanbiť a budeme môcť byť hrdí. Zrekonštruované štadióny diváka pritiahnu, vytvoria mu primeraný komfort, s pohodlným sedením, strechou nad hlavou, sociálnym zariadením, bezproblémovým občerstvením.“

SkryťVypnúť reklamu

Podpora miest

Veľa bude záležať na mestách, kluboch, majiteľoch, či bremeno 40-percentného záväzku na spolufinancovanie so štátom zvládnu. „Teraz budeme až do konca septembra komunikovať s jednotlivými samosprávami, ktoré musia odsúhlasiť 40-percentný podiel,“ konkretizoval Kováčik. „Ak niektoré mesto povie nie, nahradíme ho z toho istého regiónu, čakatelia pod čiarou sa ponúkajú.“

Slovenská sporiteľňa, platinový partner SFZ, a Československá obchodná banka vyjdú podľa slov prezidenta SFZ v ústrety. „Pripravujeme s nimi úverový projekt, v ktorom by poskytli financie jednotlivým mestám. Začneme hneď s komunikáciou, do 30. novembra chceme mať v každom meste úplne jasno, najmä v tom, či ho nenahradíme čakateľom pod čiarou. Najväčšie riziká spočívajú, samozrejme, vo financiách, vieme, ako sú mestá zadlžené, aká situácia je v kluboch, tam vidím najväčšie riziko. Aj špecifiká zohľadňujeme, napríklad v Banskej Bystrici, kde je štadión vo vlastníctve ministerstva obrany. Mesto by malo začať s ním rokovať a usilovať sa, aby sa stalo vlastníkom štadióna. A bez obáv o tartanovú dráhu, žiadne jej rušenie a likvidovanie atlétov nebude, máme zmluvu, podľa ktorej sa dráha rešpektuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Poradie je jasné

Kam prvé peniaze poputujú, záleží od pripravenosti jednotlivých miest. Ako povedal Ján Kováčik, určite na prvú splátku do Trnavy, kde by mali kompletnú City Arénu odovzdať už v prvom polroku 2015. „A potom tomu, kto bude pripravený, čo asi nebude v tomto roku, pretože verejné obstarávanie potrvá štyri až šesť mesiacov. Do roku 2016, maximálne do roku 2017 sa budú vybrané štadióny skrášľovať s pevným časovým a finančným harmonogram. Nitra, Bardejov, Poprad, Podbrezová sú mestá, ktoré už teraz avizujú, že sa môže začať. Najhoršie dva štadióny, je to však môj subjektívny názor, sa nachádzajú v Dunajskej Strede a Trenčíne. Bol by som veľmi rád, keby tieto tradičné futbalové mestá taktiež rýchlo zareagovali.“

Zoznam sa zostavoval podľa jasných kritérií - s uprednostnením štadiónov na účely reprezentácie, z toho dôvodu Trnava a Žilina, ďalšie kritérium vychádzalo z významu krajských miest, potom z účasti klubov v Corgoň lige. „Osem zostávajúcich miest, kde má futbal nejakú tradíciu, sme vybrali spoločne so zástupcami vlády,“ upresnil Ján Kováčik. Kontrolný mechanizmus špekulácie vraj nepripustí. „Komisia na SFZ bude rozhodovať o účastníkoch verejného obstarávania,“ dodal Kováčik a pokračoval: „Veľký kontrolný mechanizmus vychádza zo zmluvy s ministerstvom školstva, je tak prísna, tak striktne zadefinovaná, že nevytvára priestor na nejaké pochybnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Šancu chcú využiť

Potešiteľné je, že projekt počíta aj so Zvolenom. Štadión pod Pustým hradom, rovnako ako v ostatných mestách, potrebuje rekonštrukciu ako soľ. „Samozrejme, sme radi, že sa nám podarilo dostať medzi vybraných adeptov,“ prezradil Jozef Ježík mladší, člen Správnej rady MFK a zároveň poslanec slovenského a zvolenského parlamentu. „Hoci mestské zastupiteľstvo sa možnosťou spolufinancovania tohto projektu ešte oficiálne nezaoberalo, primátor a jeho najbližší spolupracovníci o ňom vedia. Odozvy sú celkom pozitívne, takže urobíme všetko preto, aby sme stanovené podmienky včas splnili a vďaka ponúknutej možnosti skultúrnili nielen štadión, ale aj jeho okolie.“

Futbalistom sa v poslednom čase veľmi nedarilo. Vstupom nových ľudí do vedenia MFK si však aj verejnosť sľubuje, že postupne dôjde k náprave a Zvolen sa na futbalovej mape prepracuje, kam patrí. „Futbal je fenomén, ktorý si rozhodne zaslúži adekvátnu podporu. Verím, že s našou iniciatívou sa stotožnia aj kompetentní ľudia a spoločne sa nám podarí skvalitniť nielen športovú, ale kultúrno-spoločenskú stránku nášho mestského futbalového klubu,“ zaželal si Jozef Ježík, ktorý tak narážal na nedávno prezentované vízie zvolenského futbalu.

Koho podporia?

Zámer projektu spočíva vo vybudovaní:

UEFA štadiónov 4. kategórie - Trnava (štátna dotácia prostredníctvom MŠVV a športu 13 miliónov), Žilina (4,5);

UEFA štadiónov 3. kategórie - Košice (4), Prešov, Nitra, Trenčín, Banská Bystrica, Dunajská Streda (všetci 2,4);

UEFA štadiónov 2., alebo 3. kategórie - Zlaté Moravce, Senica, Myjava, Ružomberok (všetci 1 milión), Poprad (Národné tréningové centrum SFZ 3. kateg. - 1,5 milióna);

UEFA štadiónov 2. kategórie - Levice, Prievidza, Dolný Kubín, Topoľčany, Podbrezová, Bardejov, Humenné, Zvolen (všetci 750-tisíc, pričom aj štadióny najnižšej 2. kategórie musia spĺňať základné kritériá ako zastrešenie všetkých miest hľadiska, umelé osvetlenie, sociálne zariadenia, sektor hostí a zázemie štadióna)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 869
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 559
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 646
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 529
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 252
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 649
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu