ZVOLEN. Dažďové záhrady na trávnikoch alebo zelená strecha na autobusovej stanici. Zvolen už má jasnú predstavu, ako zlepšiť klímu v meste. Do aktivít zameraných na zmiernenie sucha zadržiavaním dažďovej vody sa chce pustiť samospráva spolu s technickou univerzitou.
Projekt má stáť viac ako milión 188-tisíc eur. Mesto počíta s investíciou 83-tisíc eur, univerzita by uhradila aktivity za vyše 95-tisíc eur. Zvyšok peňazí, vyše milióna eur, chcú získať z Nórskeho finančného mechanizmu.
„Zrážkovú vodu, ktorú zachytíme, ďalej využijeme napríklad na zavlažovanie verejnej zelene, vo fontáne, na satelity záhrad a zavlažovanie trávnikov pri materských a základných školách či na otvorené rezervoáre pre zver na Pustom hrade,“ zhrnula vedúca odboru rozvoja mesta na mestskom úrade Juliana Ištóková.
Mestá majú problémy s veľkou koncentráciou povrchov, ktoré sa silne zahrievajú a akumulujú teplo. Ďalšie teplo sa uvoľňuje pri priemyselnej výrobe, zo spaľovacích motorov v doprave, z vykurovania obytných budov a dohromady tak vytvárajú nad mestami takzvaný tepelný ostrov. Projekt môže Zvolenu pomôcť prispôsobiť sa zmene klímy.
Napríklad zelená strecha na autobusovej stanici má zadržať časť vodných zrážok a ich pozvoľným odparovaním zvlhčiť ovzdušie.
Dažďové záhrady na trávnikoch majú zachytávať dažďovú vodu zo striech, chodníkov či parkovísk. Má ich byť dvadsať, každá na ploche 10 – 30 metrov štvorcových. Vodu majú zadržiavať najviac na 48 hodín, potom by vsiakla do pôdy.
Na zavlažovanie zelene počíta mesto s dvoma podzemnými rezervoármi na Námestí SNP a s jedným pred budovou mestského úradu, od čoho si sľubuje aj úsporu na poplatkoch za vodné.
Časť zadržanej dažďovej vody plánuje využiť aj v čase prívalových dažďov, konkrétne ňou chce zabrániť škodám na cestách zanesených blatom, štrkom a konármi.
Podobné opatrenia chce zaviesť aj univerzita v sídle školy a študentského domova. Pri aule počíta aj s vybudovaním fontány s využitím dažďovej vody a pri internáte na Barinách s vodnou stenou pri chodníku.