TUROVÁ. Turovský vodopád už nájdu turisti ľahšie. Tamojšia samospráva spolu s dobrovoľníkmi prírodnú pamiatku aj prístup k nej vyčistila, vybudovala k nej dva chodníky a osadila smerové tabule. Na práce dostala obec päťsto eur od Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Urobili sme si brigádu, zúčastnilo sa jej jedenásť dobrovoľníkov, medzi nimi aj naši tínedžeri,“ povedala starostka Jana Jarotová. „Odstránili sme popadané drevá cez potok, ktoré znemožňovali prístup k vodopádu, a priestor sme vyčistili od buriny a náletových drevín, ale aj od nanesených plastov a pneumatík. Tie sem priniesla voda. Tiež sme urobili dva chodníky k vodopádu, návštevníci sa k nemu teraz dostanú z dvoch strán,“ dodala. Jeden vedie tesne popri toku, druhý po poľnej ceste. Z nej vedú k vodopádu schody.
Turisti podľa starostky vyhľadávajú vodopád aj Turovský sopúch, čo je ďalšia tamojšia prírodná pamiatka. „Chodia, pýtajú sa, preto sme osadili aj smerové tabule. Vlani sme vyčistili sopúch, tento rok sme sa zamerali na vodopád. Inštalovali sme k nemu aj dva informačné panely,“ dodala. K lepšiemu prístupu k vodopádu popri toku ešte vyhotovia železný rebrík.
Vodopád sa nachádza asi kilometer za dedinou. Vytvoril sa v bezmennom pravom prítoku potoka Turová v Kremnických vrchoch v doline, ktorá má charakter kaňonu. Vysoký je pätnásť metrov. Domáci ho nazývajú aj Padalo alebo Skalný vodopád.
Turovský sopúch leží priamo nad dedinou. Ide o eróziou obnažené hrdlo niekdajšej sopky a sopečného kanála s teplomilnými druhmi rastlín a živočíchov.
Za asistencie ochranárov z Chránenej krajinnej oblasti Poľana už zarastený sopečný pozostatok na ploche 1,2 hektára vlani vyčistili od krov a drevín, ktoré ju už takmer celú zakrývali. „Teraz ho pekne vidieť a je aj lepšie prístupný,“ skonštatovala starostka. Aj pri ňom pribudol informačný panel.
„Tešíme sa, že sa nám to podarilo. Je to atraktívne miesto, kde môžu stráviť príjemné chvíle naši obyvatelia aj návštevníci,“ dodala.
Vodopád je vysoký pätnásť metrov. FOTO: CHKO Poľana