ZVOLEN. Detská zavinovačka pochádzajúca údajne z roku 1913 vyhrala súťaž o naj starožitnosť, ktorú vyhlásilo Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene.
„Je to kus detského textilu, ktorý sa často pral, tým sa poškodzoval a málokedy sa zachoval v takomto stave,“ zdôvodnila hodnotenie odbornej poroty pracovníčka múzea Želmíra Šípková. Do zavinovačky podľa jej majiteľov dávali Pavla Višňovského (*1913 - † 1994), neskoršieho rektora Vysokej školy lesníckej a drevárskej, dnešnej Technickej univerzity vo Zvolene.
Zavinovačka je ručne šitá. Je to paplónik z jednej strany modrý, z druhej ružový. „Hneď, ako sa zistilo, že je žena gravidná, začali šiť matere pre dieťatko výbavu. Nevediac, aké pohlavie sa narodí, šili v dvoch farbách,“ ozrejmil člen poroty Rastislav Dráb.
Na výstave sa objavili aj pozlátené hodiny z 19. storočia, no keďže vyšli zo sériovej výroby, nie sú veľmi vzácne. Okrem toho priniesli ľudia staré vydania Biblie, rôzne staré predmety z dreva aj rôzne archívne dokumenty.
Najväčšie zastúpenie mali historické pohľadnice a fotografie, dokonca aj také, ktoré v múzeu ešte nevideli. V tejto kategórii vyhrala fotografia starej železničnej stanice s názvom Zvolenská železiareň.
„Je taká stará, že sa neobjavila ani na pohľadniciach. Zachytáva približne roky 1900 – 1910. Je na nej starý rušeň, ľudia v dobovom oblečení a napokon samotná stanica, ktorá už dávno neexistuje,“ povedal Rastislav Dráb, odborník na numizmatiku.
Stanica stála pod Pustým hradom v blízkosti bývalej fabriky Union, ale kde presne, to historici nevedia.
Želmíra Šípková ukazuje víťaznú detskú zavinovačku. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ