ZVOLEN. Štátna ochrana prírody SR sa prvýkrát v histórii pokúsi o slovenský rekord, symbolicky pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia – 5. júna 2013.
Podujatie je zároveň sprievodnou aktivitou k Medzinárodnému festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2013.
Pracovníci deviatich národných parkov, desiatich chránených krajinných oblastí, regionálneho centra ochrany prírody a Správy slovenských jaskýň privítajú v chránených územiach mladých milovníkov prírody.
V ten istý deň deti zo všetkých kútov Slovenska zažijú zaujímavý environmentálny program a spoznajú hodnoty našich najstarších pralesov, mokradí, vtáčieho územia v Latorici, travertínov v Bešeňovej, Prelomu Dunajca v PIENAP-e a orchideí v NP Nízke Tatry. Turniansky hradný vrch, hrad Šomoška, Pohanský hrad, Starý hrad – Strečno, Šarišský hradný vrch deti spoznajú nielen z hľadiska histórie, ale i z pohľadu ich významu pre ochranu prírody.
Mladí milovníci prírody prejdú tiež Manínskou tiesňavou, Gaderskou dolinou, Drienčanským krasom, krasom v Muránskej planine a cez NCH Slané vody na Hornej Orave prejdú až do Poľska. Zaujímavá bude i návšteva Botanickej záhrady v B. Štiavnici, Hurbanovho parku v Dunajských luhoch, Zoborskej lesostepi v Ponitrí. V Národnom parku Poloniny, v TANAP-e a v CHKO Východné Karpaty sú pre deti pripravené aj zaujímavé environmentálne programy.
„Príroda je svet, ktorý nám ponúka veľa možností, vedomostí a radostí. Poukázať na to, že čas strávený v prírode je zvlášť pre deti zmysluplný a že sa v nej môžu naučiť skutočným hodnotám a pokore, je hlavným posolstvom pokusu Štátnej ochrany prírody SR o vytvorenie slovenského rekordu s názvom Najviac milovníkov prírody v chránených územiach,“ hovorí riaditeľka Správy CHKO Poľana vo Zvolene Vladimíra Fabriciusová.
Pokus o rekord vzbudil veľký záujem u školákov. Lákadlom je najmä pestrosť chránených území a kvalita ponúkaných environmentálnych programov.
Nad správnosťou rekordu bude dohliadať komisár Knihy slovenských rekordov a výsledky oznámi ešte 5. júna.