DETVA. Združenie Detvianska aliancia Rómov (DAR), ktoré sa ako jedno z mála v Detve zaoberá prácou s rómskou komunitou, usporiada 8. júna II. ročník minifutbalového turnaja. Dve družstvá z Detvy a dve zo Žiaru nad Hronom budú bojovať o Pohár Johana Wilhelma Trollmana.
Ako pre TASR uviedol člen združenia Braňo Oláh, futbal má v rómskej komunite v Detve bohatú tradíciu. Už v roku 1954 tam vznikol rómsky futbalový klub pod názvom Iskra Detva, ktorý sa koncom 60. rokov premenoval na Roma Detva. Klub však v dôsledku finančných problémov zanikol v polovici 90. rokov. Na jeho činnosť pred niekoľkými rokmi nadviazali členovia združenia DAR.
"Trollman bol rómsky boxer - šampión Nemecka, ktorého počas druhej svetovej vojny zavraždili fašisti v koncentračnom tábore," uviedol Oláh. A práve na jeho počesť sa rozhodli tamojší aktivisti usporiadať každoročne futbalový turnaj.
Jeho vlaňajší prvý ročník a tiež organizácia multikultúrneho festivalu Amaro svitos/Our World/Náš svet boli vyvrcholením projektu, ktorým DAR prostredníctvom dotazníkov medzi rómskou mládežou zisťovala záujmy mladých ľudí. Najžiadanejšou bol práve futbal a tiež hip-hop.
Súčasťou projektu boli aj vzdelávacie aktivity a workshopy, kde sa mládež učila tradičným rómskym remeslám, ako drôtovanie, tkanie, drevorezba, ktoré sa konali pod vedením odborných lektorov.
Detvianska aliancia Rómov vznikla v roku 2007 ako občianske združenie, ktoré združilo v Detve už existujúce občianske združenia a jednotlivcov, angažujúcich sa v oblasti práce s komunitou. Členmi združenia sú OZ Forum pale romnja/Fórum pre rómske ženy, OZ Rómski asistenti učiteľa, terénni sociálni pracovníci a jednotlivci.
Cieľom združenia je vytváranie kultúrnych, spoločenských a športových podujatí pre rómsku komunitu v Detve. Svojou činnosťou chce prispieť k zlepšeniu celkovej situácie v komunite a tiež napomôcť pri búraní bariér medzi majoritou a rómskou komunitou v meste. "Postupne by sme chceli dosiahnuť integráciu Rómov do spoločnosti tak, aby sa stali jej užitočnou súčasťou," uviedol Oláh.
Medzi krátkodobé ciele združenia patrí organizovanie kultúrno-spoločenských aktivít pre deti a mládež z komunity, aby aj týmto spôsobom pomohli ich integrovaniu a poskytli dostatok možností na zmysluplné trávenie voľného času.
DAR má za sebou niekoľko úspešných projektov. Jedným z najúspešnejších bol projekt podporený nadáciou IUVENTA a nadáciou Hodina deťom, ktorý trval 18 mesiacov v rokoch 2011 a 2012 pod názvom Veď mi na to máme a preto sa hráme a zároveň vzdelávame. Tento projekt bol zameraný na mládež z marginalizovaných rómskych komunít. Združenie v rámci projektu poskytlo deťom zmysluplné možnosti na trávenie voľného času a neformálne vzdelávanie.
Ďalším úspešným projektom, ktorý podporil Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, bol projekt Dajme aj im šancu, kde pokračovali v organizovaní voľnočasových aktivít a v neformálnom vzdelávaní.
"Deťom a mládeži sme opäť ponúkli populárne aktivity ako minifutbal, hip-hop, ktoré sme prepojili s neformálnym vzdelávaním v oblastiach PC a IT technológií, ale aj s prednáškami o multikulturalizme, rasizme, xenofóbii, predsudkoch, histórii Rómov, holokauste, osobnostiach z radov Rómov a podobne," dodal Oláh.
Ďalším úspešným projektom bol projekt podporený nadáciou Ekopolis Vytvorme si krajší svet, v rámci ktorého sa aktívnou pomocou mládeže, členov komunity a spoluprácou s Mestom Detva podarilo čiastočne skultúrniť prostredie v komunite na Štúrovej ulici, kde bol postavený altánok s minipódiom a osadené lavičky.
OZ DAR uskutočňuje svoje projekty v spolupráci s OZ pôsobiacimi v meste Detva a tiež s Mestom Detva. Strategickým a najčastejším partnerom je OZ Aktívne mesto, workshopy pomáhajú organizovať OZ Detviansky Tulipán, Podpolianske osvetové stredisko Zvolen.
Najväčším pozitívom je podľa Oláha účasť dobrovoľníkov. V rámci interných projektov sa aktívne zúčastňuje aktivít združenia 15 dobrovoľníkov, pričom celkovo sa darí do projektov zapájať viac ako 100 členov z radov rómskych detí a mládeže.