KRUPINA. Historickú krupinskú radnicu na Svätotrojičnom námestí ohrozuje zosuv pôdy. V zemi za zadným traktom budovy sa vytvoril osem metrov hlboký kráter, ktorý odhalil časť tajomných krupinských pivníc.
Pivnice domácich neprekvapili, o ich existencii tušili. Hovorca mestského úradu Adrián Špánik hovorí, že Krupina je ako mravenisko, systémom podzemných pivníc je popretkávané celé historické jadro. Nikto však nevie, kde ešte sa môžu znenazdajky objaviť. V osemdesiatych rokoch minulého storočia pri výstavbe obchodného domu v centre mesta sa takto do zeme prepadol bager.
Mučiareň
Súčasná budova radnice z roku 1901 stojí na mieste niekdajšej stredovekej radnice z roku 1590. Historik Miroslav Lukáč už v minulosti pre náš týždenník povedal, že práve pod starým mestským domom využívali katakomby na mučenie krupinských bosoriek. Tieto podzemné priestory to zrejme nie sú. „Majú úzke chodby, pritom mučiareň bola veľká miestnosť. Pravdepodobne už neexistuje, je zasypaná,“ myslí si Lukáč.
Podzemné chodby vysekávali naši predkovia do podložia z tufového kameňa. Kedy, to sa presne nevie. Sú takmer pod každým domom v starom meste, ktoré lemovali kamenné hradby, a niekoľko ich je aj na predmestí mimo hraníc niekdajšieho opevnenia. Najväčšie sú v historickom jadre.
Ručná práca
Kráter je na povrchu terénu veľký približne 2,5 krát 4 metre. „Najskôr to bola nenápadná priehlbina, ktorá sa rýchlym tempom rozširovala,“ hovorí prednosta mestského úradu Štefan Schnitzer.
„Keď sme zistili, že sú to povestné krupinské pivnice, hľadali sme odborníkov, ktorí kráter zastabilizujú. Firma, ktorá má skúsenosti s prácami v podzemí, dočasne do obnažených priestorov vložila železobetónové boxy, ktoré nestabilnú suť držia,“ ozrejmuje.
Ešte predtým museli všetku suť, ktorá sa zosypala, z prepadliska odstrániť. „Bolo jej veľké množstvo, okolo 150 kubíkov. Všetko sa to robilo ručne, žiadny bager sa do takej hĺbky nedostane,“ dodáva Schnitzer.
Prečítajte si: Tajomné podzemie pod Krupinou láka domácich aj turistov
Neskôr im problémy narobila voda, ktorá zaliala pivnice až po vrch. „Zosuvom sa hydrologické podmienky v pivnici narušili, začala sa v nich hromadiť voda. Firma nám ju odčerpala vysokovýkonným čerpadlom. Je to povrchová dažďová voda, ktorá tam steká. Je zrejmé, že presakovať bude aj v budúcnosti, preto v priestoroch chceme vytvoriť revíznu šachtu s drenážou, jej dno bude korešpondovať s dnom pivníc. Nahromadenú vodu nasmerujeme do šachty, kde jej množstvo bude kontrolovať plavák. Ak by hladina príliš stúpla, budeme ju musieť odčerpávať.“
Ohrozená stabilita radnice
Pivnice zasypú kamením. Hoci podľa prednostu najskôr uvažovali o ich zachovaní, nakoniec sa rozhodli pre iný, lacnejší variant.
„Postupne sme prichádzali na to, že nie je veľmi čo zachovať. Nie sú to rozsiahle pivnice, žiadny labyrint. Navyše, tri z piatich vetiev sú už zasypané umelo. Jedna sa tiahne pod budovu radnice, končí sa umelo vytvorenými kamennými klenbami asi po šiestich metroch, druhá pod susedný dom služieb, ktorý stavali niekedy v sedemdesiatych rokoch.“
Ďalšia vetva, ktorá je pod základmi radnice, zvetráva, jej povrch klesol približne už o pol metra. „Je to kritický stav, ktorý musíme nevyhnutne riešiť. Hrozí, že sa prepadne aj celá táto vetva a zosuv môže vážne poškodiť budovu radnice. Musíme tam postaviť nosné piliere.“
Koľko budú samosprávu záchranné práce stáť, prednosta zatiaľ povedať nevie.
Bonus na mape
Firma, ktorá pivnicu za radnicou zastabilizovala, zároveň jednotlivé chodby zmerala a zakreslila ich presný pôdorys. Podobne chce dať samospráva zmapovať aj ostatné pivnice, o ktorých vie, a ich súradnice zverejniť na ortofotomape Krupiny na internete. Pohľad na ne ponúkne z vtáčej perspektívy.
„Môžeme to urobiť vďaka novému softvéru, ktorý sme zakúpili pre potreby úradu,“ hovorí prednosta.
„Jedna z vrstiev nám umožní zadať na túto mapu súradnicový systém podzemných pivníc, vrátane súkromných. Keď bude sieť takto pohromade, možno nám naznačí smery a uvidíme, kadiaľ mohli ďalej pokračovať, ktoré sa mohli vzájomne spájať. Bude to bonus pre internetových návštevníkov mapy,“ vysvetľuje Schnitzer.
Nestabilnú sutinu dočasne držia železobetónové boxy. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ