ZVOLEN. Úrad práce má snahu zistiť, prečo je v regióne tak veľa poberateľov dávok v hmotnej núdzi. Vedenie zvolenského úradu preto nariadilo od 1. marca pre nezamestnaných novú povinnosť - na úrade práce sa musia hlásiť každý týždeň.
„Chceme vytriediť ľudí, ktorí sociálny systém zneužívajú a načierno pracujú. Týždenné hlásenie im bude prácu komplikovať,“ vysvetľuje Milan Beľa, riaditeľ zvolenského úradu práce sociálnych vecí a rodiny. Opatrenie platí do 30. júna, po tomto dátume všetko vyhodnotia.
Prísť každý týždeň na úrad práce nemusí byť pre každého nezamestnaného práve najjednoduchšie. Navyše, nové nariadenie skomplikovalo prácu obciam, ktoré využívajú nezamestnaných na malých obecných službách. Takto v regióne pracuje 968 ľudí; Krupinsko má 410, 307 Detva a 245 Zvolen.
Vidia ich každý deň
„Pre týchto ľudí je to náročné jednak finančne, no taktiež aj časovo. Od nového roka sme podľa novelizovaného zákona o službách v zamestnanosti pristúpili k novým dohodám, kde je časový harmonogram. Ten by sme museli upravovať. Na druhej strane, ak má byť toto prostriedkom na boj proti čiernej práci, tak títo ľudia určite načierno nepracujú. My ich tu vidíme takmer každý deň,“ hovorí starosta Korytárok Ľubomír Straka, ktorý je predsedom Koordinačného združenia miest a obcí mikroregiónu Podpoľanie.
Podmienkou pre malé obecné služby je, aby nezamestnaný pre obec odrobil 10 až 20 hodín týždenne. Za to dostane 62 eur mesačne.
Priveľa čiernej práce
Ku koncu januára bolo v okresoch Zvolen, Detva a Krupina 10776 evidovaných nezamestnaných. Z nich 4148 poberalo dávku v hmotnej núdzi a 1749 pracovalo na dohodu.
„Desať percent z dlhodobo nezamestnaných a poberateľov dávok v hmotnej núdzi sú ľudia, ktorí už stratili pracovné návyky a na trhu práce sú nepoužiteľní,“ dodáva Straka. Rovnaké množstvo má snahu a chodia na malé obecné služby. Ten zvyšok, čo môže byť až osemdesiat percent, sú ľudia stratení, ktorých úrad hľadá. Tam je predpoklad, že sa živia čiernou prácou.
Raz za mesiac
Starostovia neboli s rozhodnutím úradu spokojní a ten nakoniec tlak trochu zmiernil. Nezamestnaní, ktorých zamestnávajú obce na malých obecných službách a aktivačných prácach, sa už môžu hlásiť iba raz za mesiac. Musia iba doniesť potvrdenie o tom, že ich obec na tieto práce využíva.
„Už keď sme začínali týždenný kontakt rozhodli sme sa, že to budeme postupne uvoľňovať. Veď sme zaťažili našich zamestnancov, ktorí toho mali veľa aj doteraz. Vo Zvolene má jedna sprostredkovateľka 700 uchádzačov o zamestnanie, v Detve a Krupine je to vyše 500,“ dodáva Milan Beľa.
Individuálny prístup
Úrad obciam ustúpil, no rozhodnutie nemusí byť definitívne. Riaditeľovi prekáža, keď obce s pár stovkami obyvateľov majú na malých obecných službách zapísaných aj 50 ľudí. Nevie to dokázať, no je tu silné podozrenie, že niektorí starostovia si takto udržujú časť svojej voličskej základne. Milan Beľa bude preto individuálne konať s tými, ktorí majú nadmerné množstvo ľudí na obecných službách. A tam môže nariadiť opäť týždenné hlásenie. Zákon mu vraj umožňuje, aby sa hlásili aj každý druhý deň. Tým by čiernu prácu zaručene odstránil, aj keď takéto riešenie by bolo šikanovaním a poriadne by zaťažilo už aj tak tenké peňaženky nezamestnaných.
Ako môžu niektoré obce s tisíckou obyvateľov zamestnať viac ako päťdesiat ľudí si nevie predstaviť ani starosta Korytárok. „Máme takmer tisíc obyvateľov a vystačíme si so šiestimi nezamestnanými,“ dodáva Straka.
Dohodári
Podozrenie na čiernu prácu má riaditeľ aj pri nezamestnaných pracujúcich iba na dohodu. Takých je v regióne 1749. Nesmú zarobiť viac ako 143 eur, inak ich vyradia z evidencie. Lenže vyžiť z týchto peňazí sa veľmi nedá.
„Zatiaľ sa všetci chodia hlásiť každý týždeň. Prvých uvoľníme tých, ktorí majú nulový príjem. Tam je predpoklad, že robia iba príležitostne. Myslíte si, že ostatní robia za 143 eur?“ pýta sa Beľa. Spoľahlivo odsledovať všetkých zamestnávateľov úrad nemôže, má iba štyroch kontrolórov.