DETVA. Hospodárenie s peniazmi nie je každému dané do vienka. Kým niekto vyjde aj z toho mála, čo dostane, iný človek dokáže rozflákať podstatne viac za dva týždne a ďalšie dva týždne horko-ťažko prežíva. A je mu jedno, že nezaplatil nájomné alebo elektrinu. Dlžoba sa zvyšuje a hrozí, že príde o byt. A deti v škole nemajú ani na zošity či obed.
Nakúpia školské potreby
Inštitút osobitného príjemcu pre rodinné prídavky v praxi znamená, že pracovníci sociálneho oddelenia hospodária s rodinnými prídavkami tých rodín, u ktorých sa zistí zanedbanie starostlivosti alebo záškoláctvo. V Detve sa v súčasnosti takto starajú o päť rodín. Za peniaze kúpia najmä školské potreby, zisťujú, či deti majú zaplatenú stravu v škole.
Podobný inštitút je zavedený aj pre dávky v hmotnej núdzi, tu je počet podstatne väčší, starajú sa o sedemdesiat rodín. Tie má na starosti Eva Huboňová s terénnou pracovníčkou a dvoma asistentmi.
Zachránili im strechu nad hlavou
„Peniaze prídu z úradu práce na účet mesta a my z nich platíme nevyhnutné výdavky rodín. Prvoradé je nájomné, nákup potravín a komunálny odpad, preto komunikujeme nielen s úradom práce, ale aj s Bytesom Detva - správcom bytov,“ vysvetľuje Eva Huboňová. Viacerým takto dokázali zachrániť doslova strechu nad hlavou, pretože pre neplatenie nájomného im hrozilo vysťahovanie.
Nakupujú so sociálnymi pracovníkmi
Človeka obyčajne nahnevá, keď mu nechcú dať do rúk peniaze, na ktoré má nárok. Skutočnosť je pri sociálne slabých rodinách niekedy úplne iná.
„Dokonca nás vyhľadávajú, majú aspoň istotu, že budú mať všetko zaplatené. Inak si nevedia určiť priority a peniaze rozdeliť tak, aby z nich vyžili celý mesiac,“ hovorí sociálna pracovníčka a dodáva: „Niektorí chcú, aby sme s nimi chodili nakupovať základné potraviny a oblečenie pre deti. Najmä keď má matka obavy z toho, že jej muž zoberie peniaze a nebude mať z čoho nakúpiť potraviny. Pred nami si to nedovolia, väčšinou majú rešpekt.“
Deväť bytoviek
Sociálne oddelenie mestského úradu úzko spolupracuje najmä s mestskou políciu. Štátna polícia má v Detve dokonca dvoch rómskych špecialistov, čo sú policajti, ktorí sa viac zameriavajú práve na rómsku problematiku. Aj keď sociálne slabé rodiny nie sú iba tie rómske, hospodáriť nevedia ani viaceré nerómske rodiny. V Detve je až deväť bytoviek so sociálnymi bytmi.
Na rozdiel od rodinných prídavkov, pri dávkach v hmotnej núdzi musí dať každý súhlas čestným prehlásením na to, aby mohlo peniaze poberať mesto. Niektorí bezdomovci takto dostávajú peniaze od zavedenia inštitútu. Nejde o malé sumy, na účet mesta prichádza mesačne viac ako 10-tisíc eur.