Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Košice šancu zvolenského súpera na titul nateraz prekazili

Hokejisti úradujúceho vicemajstra HC Košice dokázali zvíťaziť nad HKM Zvolen až vo štvrtom stretnutí hokejovej play off extraligy 6:2 a znížili stav série na 1:3.

V popredí (zľava) Marcel Haščák z Košíc a Michal Pichnarčík zo Zvolena.V popredí (zľava) Marcel Haščák z Košíc a Michal Pichnarčík zo Zvolena. (Zdroj: SITA)

Hokejisti HC Košice dnes deklasovali vo štvrtom zápase finále Slovnaft play-off Tipsport extraligy na domácom ľade HKm Zvolen 6:2 a znížili stav série hranej na štyri víťazstvá na 1:3. S prehľadom teda odvrátili prvú šancu súpera ukončiť sezónu a získať svoj druhý titul. Tri presné zásahy "oceliarov" dosiahol Dušan Pašek, Richard Jenčík si pripísal až štyri body, keď k dvom gólom pridal aj dve asistencie. Tri gólové prihrávky zaznamenal Gabriel Spilar. Piaty zápas finále je na programe v pondelok 15. apríla vo Zvolene.

ZVOLEN. "Oceliari" začali aktívne, neustále sa tlačili do prečíslenia a zamestnávali obranu hostí. Do vyloženej šance sa dostali až v 5. minúte, keď Jenčík v presilovej hre vyrazenú strelu Spilara pohotovo zasunul za Šimkov chrbát - 1:0. Hostia sa potom osmelili a častejšie ohrozovali košickú bránku. V 6. minúte Brabencovu strelu zblízka brankár Hylák kryl a o tri minúty neskôr sa ho snažil prekvapiť i Podkonický, no domáci gólman opäť spoľahlivo zasiahol.

V ďalšom priebehu mali Zvolenčania k dispozícii tri presilové hry, no pri poslednej z nich zle striedali a nevyužili možnosť vyrovnať. V 16. minúte bol blízko ku gólu Brabenec, ale sám zoči-voči Hylákovi nepochodil. Košický gólman sa o minútu neskôr predviedol i pohotovým zákrokom pri tečovanom puku Lukáša Juríka po tvrdej strele Novajovského, keď už hostia dvíhali ruky nad hlavu. Hra sa počas vodnej dvadsaťminútovky prelievala z jednej strany na druhú a hralo sa v rýchlom tempe.

Košičania na začiatku druhej tretiny dohrávali presilovú hru, skórovať dokázali až dve sekundy po jej skončení, Pašek zužitkoval prihrávku Haščáka a zvýšil na 2:0. V 23. minúte mohli hostia zblízka kontrovať po strelách Škvaridla a Puliša, ale koncentrovaný Hylák sa nenechal zaskočiť. O dve minúty neskôr sa ocitol v ideálnej šanci po peknej kombinačnej akcii domáci Haščák, trafil iba dobre stojaceho Šimka. Na opačnej strane v 28. minúte nebezpečne zakončoval Škvaridlo, no košický gólman znova spoľahlivo zlikvidoval jeho zakončenie a o minútu neskôr si na ňom vylámal "zuby" v presilovej hre i Juraško.

Zvolen po skončení početnej výhody okamžite inkasoval z hokejky potrestaného Mlynaroviča, keď mu v 31. minúte puk pred prázdnu bránku naservíroval Spilar. Domáci boli pri chuti a o dve minúty neskôr mohol zvýšiť Boltun, ani na tri razy však nedokázal nadvihnúť puk nad Šimkov pravý betón. V záverečných sekundách druhej tretiny ešte Boltun vyzval do zakončenia Marcinka, ale ten v dobrej šanci neprepasíroval puk do zvolenskej bránky.

Hráč Zvolena Radovan Puliš padá pred brankárom Košíc Alexandrom Hylákom. FOTO: TASR

V úvode tretieho dejstva sa dostal do úniku domáci Slovák, ale Šimko aj so šťastím neinkasoval. V 44. minúte počas košickej presilovej hry tvrdo vypálil Štrbák, stav sa však nezmenil ani po jeho druhom zakončení o niekoľko sekúnd neskôr. Za hostí mohol v 48. minúte pri signalizovanom vylúčení kontrovať Lukáš Jurík, zblízka nedokázal prestreliť Hyláka. Ten si v oslabení poradil so zakončením Muchu i Čierneho a jeho spoluhráči navyše pridali štvrtý presný zásah. V úniku dvoch proti jednému našiel Spilar voľného Jenčíka a ten nekompromisne skóroval.

Ďalší gól domácich pridal o dve minúty neskôr Pašek - 5:0. Ten istý hráč v 54. minúte zužitkoval ideálnu prihrávku Slováka v početnej výhode o dvoch hráčov, keď zakončoval do prázdnej bránky - 6:0. Za Zvolen znížil v 56. minúte hosťujúci Lukáš Jurík - 6:1 a bodku za stretnutím dal v presilovej hre o dvoch hráčov v záverečných sekundách zápasu Čierny - 6:2.

Fakty

HC Košice - HKM Zvolen 6:2 (1:0, 2:0, 3:2)

Góly: 5. Jenčík (Spilar, Marcinko), 21. Pašek (Haščák, Štrbák), 31. Mlynarovič (Spilar, Jokeľ), 50. Jenčík (Spilar), 52. Pašek (Haščák, Jenčík), 54. Pašek (Slovák, Jenčík) - 56. L. Jurík (Škvaridlo, Podkonický), 60. Čierny (Juraško). Rozhodovali: Baluška, Jonák - Gajan, Valach, vylúčení: 8:9, navyše: Haščák 10 minút za zhodenie rukavíc - Čurilla 10 minút za zhodenie rukavíc, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, striedania: 30. Ľ. Zuzin (Zvolen) zapojil sa do hry, 7788 divákov.

HC Košice: Hylák - Cebák, Štrbák, Kolba, Šeda, Martin Chovan, Deyl, Novák - Haščák, Pašek, Jenčík - Boltun, Marcinko, Spilar - Novotný, Slovák, Jokeľ - Svitana, Mlynarovič, Gmitter

HKM Zvolen: Šimko - Čierny, Juraško, Novajovský, Mucha, Hraško, Hertl, Pichnarčík - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Puliš, M. Jurík, Kalla - Čurilla, Mahdalík, Ďaloga - 30. Ľ. Zuzin

tasr

Radosť košického hráča Samuela Mlynaroviča (vpravo), autora tretieho gólu. FOTO: TASR