ZVOLEN. Prvý raz vo svojej histórii ponúkne Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene divákom projekt inscenovaného čítania. Pod názvom Šesť autorov hľadá postavy predstaví úryvky zo šiestich hier súčasnej slovenskej drámy.
Názov je parafrázou na druhú Pirandellovu hru Šesť postáv hľadá autora z trilógie „divadla na divadle“.
Dynamický tvar
Pri výbere tém zavážilo okrem pestrosti poetík aj kritérium na divadelných javiskách menej uvádzaných, ale originálnych titulov. Niektoré odvysielali ako rozhlasové hry. Ide o texty finalistov jednotlivých ročníkov súťaže Dráma, ktoré nie sú iba zaujímavou paletou tém blízkych nastupujúcim generáciám, ale predstavujú aj svojráznu, živým jazykom písanú kroniku našej dynamickej doby.
Inscenované čítanie nie je obdobou chvíľky poézie, kde si recitátor vystačil s minimálnou mimikou a gestikuláciou. „Je to dynamický scénický tvar, herci sú pri ňom v pohybe. Netradične pôsobí iba fakt, že v rukách držia texty a čítajú ich,“ hovorí dramaturg projektu Ján Chalupka.
„Nie je to klasická inscenácia, ale ani polotovar. Je to slobodná forma a určite nie je menejcenná ako inscenácia,“ konštatuje režisérka Júlia Rázusová.
„Čítanie“ je zasadené do prostredia divadelnej skúšky, herci sú na nej sami za seba. „Aj inscenované čítanie musí mať koncept, určitú myšlienku a musí byť naplnené hereckou akciou. Je to tvar, ktorý si vyžaduje veľkú koncentráciu, improvizáciu a herci, ktorí v ňom účinkujú, sú veľmi nápadití a tvoriví,“ dodáva Rázusová, ktorá štúdium divadelnej réžie na VŠMU ukončila pred dvoma rokmi.
Odvtedy pripravila viaceré projekty, medzi inými v divadle Astorka Korzo '90 režírovala Mrožkovu Zábavu ako absurdnú drámu a v Divadle A. Bagara Nitra hru Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky, ktorá získala Cenu študentskej poroty na festivale Nová dráma 2012. Režírovala aj ročníkové predstavenie Živá mŕtvola od Tolstého, ktoré získalo Cenu festivalu Istropolitana 2010 za pozoruhodný počin a študenti s ním precestovali prakticky celý svet.
Finalisti Drámy
Víťazka súťaže Dráma 2011 Gabriela Alexová vo svojej hre Lúzri prináša odvážny príbeh krízy a rozkladu rodiny. Michal Ditte, finalista súťaže Dráma 2004, inšpirovaný poéziou E. A. Poa, v hre Venuša v sieti rozvíja vzťahový trojuholník s nečakanou pointou.
Hra Svrbí, ktorú autorka Zuzana Dzurindová napísala v roku 2009, šteklivo a vtipne odhaľuje aktuálnu prirodzenú neprirodzenosť pohlaví. Finalista Drámy 2001 Marek Godovič „pretlakom nedisciplinovanej poeticko-literárnej zmyslovosti“ v hre Jeho zle ohlásená smrť vyvolal svojho času zaujímavé reakcie.
Iveta Horváthová patrí k pravidelne postupujúcim finalistkám súťaže Dráma a reflexiou života ženy, jej rodiny a detí v hre Omrvinky získala tretie miesto v roku 2009.
V roku 2006 zaujal porotu vďaka sile výpovede a sviežim dialógom príbeh mladých Slovákov hľadajúcich v Londýne prácu i zabudnutie autora Štefana Timka Zabudni na Chelsea.
Šesť hier, šesť postáv
„Jednotlivé témy sú plné názorov a vyvolávajú generačnú aj medzigeneračnú diskusiu. Niečo z toho môže byť zaujímavé pre mladých, kým starších, konzervatívnejších divákov môže zaujať niečo, čo mladí môžu považovať za nudné,“ ozrejmuje dramaturgička DJGT Uršuľa Ferenčuková.
V projekte sa predstavia herci DJGT Michal Ďuriš, Dana Karolová, Iveta Marcineková, Jana Pilzová, Svetlana Sarvašová a hosťujúci Tomáš Mischura. Premiéru divadlo uvedie 12. apríla.
Netradičnú divadelnú formu pripravila zvolenská činohra v spolupráci s Divadelným ústavom ako ďalší príspevok k vlastnému Slovenskému autorskému roku.
Účinkujúci. FOTO: ĽUBO VOJTEK