ZVOLEN. Na kopci nad zvolenskou poliklinikou, ktorý domáci poznajú pod názvom Sarvaška, by malo vyrásť stodvadsať rodinných domov, poslanci schválili urbanistickú štúdiu územia.
Ľudia žijúci pod kopcom s výstavbou nesúhlasia. Aspoň nie po celej jeho ploche. Obavy majú najmä obyvatelia ulíc 1. a 9. mája, ktorí si pamätajú zosuv svahu pred tridsiatimi rokmi.
Vianočný horor
„Na Vianoce uplynulo presne tridsať rokov odvtedy, čo bol za našimi rodinnými domami zosuv. Bola to hororová situácia a neprial by som nikomu zažiť ju,“ hovorí obyvateľ tejto lokality Ján Zimmermann.
„Inžiniersko-geologických prieskumov na Sarvaške už bolo urobených niekoľko. Každý sa zmieňuje o rizikovosti územia, nikto ho nehodnotí ako úplne vhodné na výstavbu. Jeho geologická skladba sa dodnes nezmenila. Mesto uvažuje o výstavbe ďalších rodinných domov na mieste, kde už riskantnosť výstavby dokázal samotný zosuv. Zvolen bude raritou nielen na Slovensku, ale v celej Európe,“ dodáva.
Priaznivo pre výstavbu v niektorých častiach Sarvašky nevyznieva ani posledný prieskum, ktorý pre investora robila firma zo Žiliny. V stanovisku odporúča doplnkový prieskum a následný dlhodobý monitoring. Zároveň upozorňuje, že z geologického hľadiska ide o veľmi rizikové územie a v prípade výstavby by boli potrebné finančne nákladné sanačné opatrenia.
Dodatočný prieskum
„Áno, schválili sme urbanistickú štúdiu, pretože v roku 2004 sme v územnom pláne určili celú túto lokalitu na individuálnu bytovú výstavbu. Nemôžeme teraz investorovi brániť v jeho zámere, to by nebolo od nás férové,“ konštatuje primátor Miroslav Kusein, ktorý je povolaním geológ.
„Na Sarvaške sú miesta, ktoré sú bezproblémové, ale sú tam aj rizikové plochy s nestabilnou základnou pôdou, najmä nad Ulicou 1. mája. Na nich sa urobí dodatočný inžiniersko-geologický prieskum a tri roky sa bude územie monitorovať. Firmu vyberie mesto, zaplatí ju investor. Z prieskumu vyplynie, či územie môže byť určené na výstavbu a ak áno, za akých podmienok.“
Nie je vylúčené, že domy, ak vôbec, bude môcť investor stavať zrejme len na železobetónových pilotoch. Znamená to, že základy domu budú podkuté až o základný skalný podklad. V akej hĺbke sa pevná hornina nachádza, sa zatiaľ nevie. Pri poslednom prieskume robili vrty do hĺbky deviatich metrov, aj preto toto územie nepovažuje žilinská firma za dostatočne preskúmané.
Odvážna investícia
„Stabilizácia územia pilotmi je finančne náročná. Investor sa bude musieť rozhodnúť, či do toho pôjde a či za takýchto podmienok budú tie domy predajné,“ podotýka Kusein.
Niektorí poslanci si myslia, že prípadná výstavba na Sarvaške je hazard. Napríklad Jaroslav Stehlík upozorňuje, že v budúcnosti môže byť samospráva pri prípadnom zosuve pôdy postavená pred situáciu, keď bude musieť dávať peniaze na sanáciu havarijného stavu. „Štát bude od takýchto situácií dávať ruky preč, celé to bude na samosprávach,“ pripomína. „A všetci vieme, že toto územie je nestabilné. Akákoľvek investícia do tohto územia je veľmi odvážna.“