ZVOLEN. Takmer tristo kníh za rok. Toľko ich dokážu aj dnes, v čase internetu, prečítať niektoré deti. Toľko ich na svojom konte majú aspoň traja detskí čitatelia z Krajskej knižnice Ľ. Štúra vo Zvolene.
Tá ich ocenila kráľovskými titulmi, štatistika však nie je pri oceňovaní smerodajná. „Samozrejme, požičať si deti môžu množstvo kníh, no my ich preskúšame, či ich aj prečítali, či vedia o nich porozprávať,“ povedala pracovníčka knižnice Mária Masárová.
Kráľ Juraj
Najviac kníh za uplynulý rok prečítal 10-ročný Juraj Oravčok, ktorý sa kráľom detských čitateľov stal po ročnej prestávke. „Knihy mu chodí požičiavať aj mama, zakaždým odchádza s plnou taškou kníh. Juraj má veľký prehľad o knihách, číta naozaj veľmi veľa,“ povedala Masárová.
Za dva roky záujem o žáner príliš nezmenil. „Stále sú to zábavné knihy, tiež sci-fi, no teraz už trochu hrubšie. Mal som obdobie, keď som čítal aj knihy s podtitulom „chalanom vstup zakázaný“. Teda knihy viac-menej pre baby, ale boli dobré. Niektoré dievčenské sú lepšie ako pre chlapcov,“ prezradil Juraj.
Rovesníkom odporúča knihu Rozprávky do tmy. „To sa zišli nevidiace a slabozraké deti so spisovateľmi a napísali príbehy. Každý je o niečom inom a všetky sú zo života. Je to veľmi dobrá kniha,“ povedal. „Je to dôkaz, že Juraj má v sebe empatiu, že to, čo číta, sa dotýka jeho citov,“ doplnila Masárová.
Na vyhodnotení chýbal ocenený 13-ročný Marcel Palaj, ktorý titul kráľa detských čitateľov získal v roku 2009 a 2010. „Je na stretnutí mladých fyzikálnych vedcov, čo je jeho ďalšia doména,“ povedala Masárová. „Keď príde Marcel do knižnice, naozaj je pohrúžený do kníh do takej miery, že nevníma vôbec nič z toho, čo sa deje okolo, kto popri ňom prechádza. To na ňom badáme už niekoľko rokov.“
Novou tvárou v trojke najaktívnejších čitateľov je 11-ročná Eva Fominová. Jej záujem je rôznorodý, najradšej však číta príbehy o Grázlikovi Gabovi. Požičiava si aj veľa kuchárskych kníh, ktorých na detskom oddelení majú tiež dostatok. Priznala, že ich požičiava pre mamu, no zároveň podľa nich spolu varia.
Krajská knižnica Ľ. Štúra oceňuje najaktívnejších detských čitateľov každoročne so zámerom povzbudiť ďalšie deti a motivovať ich k čítaniu, ale aj kvôli samotnej odmene pre tých najlepších.
Umenie čítať
„Je dôležité, aby sa budoval pozitívny vzťah ku knihe a čítaniu od raného veku dieťaťa, a to nielen preto, že je to výborný spôsob využitia voľného času. Čítanie má veľa pozitívnych vplyvov na dieťa a jeho vývoj,“ konštatovala riaditeľka knižnice Milota Torňošová.
„Dobrí čitatelia sa ľahšie učia, vedia sa lepšie vyjadrovať, ťažkosti s gramatikou majú oveľa menšie ako tí, ktorí po knihách siahajú veľmi málo. Dokonca zlé čítanie môže viesť aj k emočným problémom a ťažkostiam v správaní. Je veľa dôvodov, prečo čítať. Treba sa len „naučiť čítať“. To, že niekto pozná písmenká a vie ich spájať do slov, slová do viet, vety do príbehov, ešte neznamená, že vie čítať. Slová a vety musíme dostať do vlastnej hlavy, až tam vzniká obraz príbehu. To je to pravé čítanie. Naučiť sa čítať si žiada trochu času a trpezlivosti,“ dodala.
V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi detských čitateľov knižnici neubúda, nižší záujem o čítanie však pociťujú medzi mládežou; stredoškolákmi a vysokoškolákmi.
„Príčin môže byť viac. Preferovanie vzdelávania prostredníctvom iných médií, napríklad internetu, výber iných kultúrnych aktivít, ako sú diskotéky či kino, alebo za to môže jednoducho demografický pokles tejto populácie,“ povedala Torňošová.
Oproti roku 2000 zaznamenala nárast čitateľov o takmer tisícku, tí si však dohromady požičiavajú v priemere menej kníh či iných dokumentov. Kým pred desiatimi rokmi si menej čitateľov požičalo takmer 520-tisíc exemplárov, vlani si registrovaní čitatelia knižnice odniesli z nej len vyše 400-tisíc knižných diel.