ZVOLEN. Viac ako 350 exponátov venovaných lesu a jeho obhospodarovaniu, preparáty zvierat, vrátane medveďa či vlka, modely húb, herbáre či technické pomôcky používané v lesníctve tvorí novú stálu expozíciu o lesníctve, ktorú pod názvom Hlas lesa sprístupnilo Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene. Výstavu múzeum pripravovalo dva roky. Rozdelená je do dvoch častí.
Príroda
„V časti Les ako prírodné spoločenstvo čaká na návštevníkov kolekcia preparátov vyšších živočíchov, medzi ktorými nemôže chýbať vlk, medveď, líška, jazvec, rys, srnec, ale ani charakteristickí zástupcovia lesných vtákov, obojživelníkov a plazov,“ povedala pracovníčka múzea a jedna z autoriek výstavy Želmíra Šípková.
„Rastlinnú ríšu reprezentujú v prvom rade lesné dreviny jedľa, smrek, borovica, dub, buk, hrab, ale aj celý rad menej známych stromov a bylín. Huby zastúpené najmä jedlými a drevokaznými druhmi spolu s lišajníkmi, machmi a ukážkami hornín rámcujú mozaiku lesnej prírody,“ dodala.
Okrem interaktívnej obrazovky so zvukmi lesa je zaujímavosťou aj po prvý raz v tomto múzeu použitý systém posuvných panelov so zbierkovými predmetmi, ktorý zároveň tematicky oddeľuje jednotlivé časti výstavy.
Technické pomôcky
Druhá časť výstavy je zameraná na lesníctvo a ponúka prehľad historických nástrojov, mnohé používajú ľudia pri práce v lese dodnes. Je tu kolekcia najstarších sekier, zbierka ručných píl s rôznym ozubením, ale aj ukážka najnovších motorových píl.
„Raritným exponátom je sejací stroj, ktorý koncom 19. storočia zostrojil Ľudovít Fekete, profesor lesníctva na Baníckej lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. Je to jeden z najstarších predmetov, aké máme v zbierkach,“ povedal Marek Vanga. „Zaujímavé je, že nevieme presne, ako sa s ním pracovalo, nemá totiž kolesá,“ priznal.
FOTO: SITA
Novou výstavou múzeum kompletne naplnilo zrekonštruované výstavné priestory. Na ploche 286 metrov štvorcových doplnila stále výstavy Les v zrkadle vedy a Drevo vždy živé.