DUDINCE. Verejno-súkromným partnerstvám chýbajú nové informácie o programe Leader na nové programovacie obdobie 2014 až 2020. Odznelo to na dnešnom seminári Vidieckeho parlamentu na Slovensku (VIPA) v Dudinciach, ktorý sa konal na záver série seminárov o participatívnom plánovaní. Ako TASR potvrdila predsedníčka VIPA Mária Behanovská, šírenie informácií o Leadri je v kompetencii Národnej siete rozvoja vidieka. V praxi sa ukázalo, že komunikácia prebieha len v rámci zabehnutých miestnych akčných skupín.
Program Leader sa stal na Slovensku známy najmä vznikom miestnych akčných skupín (MAS). Tie uzreli svetlo sveta v jednotlivých regiónoch v pomernom zastúpení samosprávy, podnikateľov, ale aj mimovládnych organizácií. Spoločne rozhodovali o malých projektoch, ktoré finančne podporili. V regiónoch, kde sa nepodarilo sformovať MAS, finančná podpora programu Leader chýba.
"V praxi sa ukázalo, že mnohí ľudia ani len netušia, aké možnosti dnes v rámci tohto programu majú. Chýbajú im informácie, alebo sa o nich dozvedia len z médií. Informovať o programe má Národná sieť rozvoja vidieka. Teraz by sme chceli spojiť naše poznatky z terénu a ich informácie o programe Leader, aby sme pripravili sériu ďalších seminárov," vysvetlila Behanovská.
Prostredníctvom programu Leader v novom programovacom období budú môcť získavať podporu aj v regiónoch, kde nemajú vytvorené miestne akčné skupiny. Väčšinou v nich však fungujú verejno-súkromné partnerstvá, ktoré predstavujú väčšinou spojenie samospráv, podnikateľských subjektov a občianskych združení. Práve tieto skupiny by sa mohli tiež uchádzať o granty na podporu malých regionálnych projektov.
Vidiecky parlament na Slovensku dnes zároveň zvolil predsedníctvo na ďalšie funkčné obdobie, predsedníčkou zostáva Mária Behanovská.