ZVOLEN. Presne 1471 požiarov zaznamenali hasiči vlani v prírodnom prostredí Banskobystrického kraja. Dohromady spôsobili škodu takmer 427-tisíc eur. Požiare si vyžiadali aj jednu ľudskú obeť. Pri jednom zomrela 90-ročná žena z okresu Brezno, pri ďalších sa štyria ľudia zranili.
Za najčastejšie príčiny požiarov v prírodnom prostredí označujú hasiči zakladanie ohňov v prírode, vypaľovanie trávy a suchých porastov, spaľovanie odpadu, fajčenie, ale aj úmyselné zapálenie. „Jarné obdobie je v čase suchého a teplého počasia charakteristické zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiarov,“ konštatuje hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Erik Piater.
„Môže za to aj vypaľovanie trávnatých porastov, pričom sa požiare často rozšíria do lesných porastov. Žiaľ, nezriedka sa takéto vypaľovanie skončí tragicky,“ dodáva hovorca. Pripomína, že vypaľovanie je protizákonné a iniciátorovi zaň hrozí pokuta. „Fyzická osoba môže dostať pokutu do výšky 331 eur, právnická až do výšky 16 596 eur,“ podotýka.
Zvýšenú pozornosť, dodáva hovorca, je potrebné venovať pobytu detí v prírode, ktoré by nemali zostať bez dozoru. „Aj najmenšia nepozornosť, odhodená neuhasená cigareta alebo zápalka, môže spôsobiť rozsiahle požiare lesov, lúk či hájov, ktoré spôsobujú nielen veľké finančné, ale aj ekologické škody. Turisti by nemali zabúdať na to, že oheň možno zakladať len na určených miestach a pri odchode ho treba dostatočne uhasiť.“
Na Slovensku zasahovali hasiči počas uplynulého roku viac ako 32-tisíckrát, pričom oheň najviac spustošil hrad Krásnu Hôrku. Napriek neustálym apelom hasičov zaznamenali vlani v porovnaní s rokom 2011 nárast požiarov v lesoch a lesných porastoch o takmer sto percent.