Centru voľného času Trend v Detve hrozilo, že ho po štyridsiatich rokoch zavrú. Približne 500 detí by stratilo kvalitnú možnosť na trávenie voľného času. Jedným z dôvodov je aj Čaplovičova novela financovania centier.
DETVA. Asi dvesto Detvanov dnes v uliciach žiadalo samosprávu, aby zaručila, že centrum voľného času Trend prežije novelu, ktorú presadil minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru.
Mestské zastupiteľstvo začalo vo pod tlakom pripravovať také uznesenie. Polícia však rokovanie prerušila, pretože niekto ohlásil, že v budove je bomba.
Obce peniaze nedajú
V Detve je okrem centra Trend aj jedno súkromné centrum pre deti. Minulý rok mali rozpočet takmer 290-tisíc eur. Po Čaplovičovej zmene dostáva Detva peniaze len na deti od päť do pätnásť rokov s trvalým pobytom v meste.
Magistrát platí takmer 90 percent z nákladov aj súkromnému centru. Viceprimátor Ján Šiandor v tomto roku predpokladá financovanie len na úrovni 90-tisíc eur.
Voľný čas trávi v detvianskom Trende asi 500 detí, z toho vyše sto z okolitých obcí.
Čaplovičova novela presmerovala delenie peňazí na vedenie obcí, ale z pätnástich samospráv prispievajú len Detva, Hriňová a Slatinské Lazy.
„Toto je radikálne riešenie, na ktoré doplatia centrá voľného času a najmä deti,“ hodnotí pracovníčka Trendu Miroslava Lendáková.
Ministerstvo odporúča Detve, aby stanovila inú výšku príspevku pre rodičov detí z obcí, ktoré jej neprispievajú.
„Ministerstvo školstva zmenilo len spôsob poskytovania finančných prostriedkov obciam na záujmové vzdelávanie detí v centrách voľného času. Spôsob financovania centier sa nezmenil. Obce môžu pri financovaní postupovať tak ako v roku 2012,“ povedal jeho hovorca Michal Kaliňák.
Primátor Ján Šufliarský dodáva, že po novom musia platiť aj školy, ich zariadenia, športové kluby, občianske a rodičovské združenia s podobným zameraním, ako majú centrá.
„Aj tieto subjekty začínajú vyvíjať tlak, aby sme im peniaze pridelili.“
Zmenili názor
Riaditeľ gymnázia Pavel Ľalík za protestujúcich povedal, že politika štátu je pre centrá likvidačná.
Bývalý primátor Detvy Marián Bršel hovorí, že keď zlyháva štát, mestá a obce zlyhať nemôžu, lebo dochádza k totálnej deštrukcii systému.
Návrh na zrušenie Trendu zaradilo mesto mimo programu na rokovanie komisie školstva a potom mestskej rady. Odtiaľ sa dostal do programu zastupiteľstva.
„Bolo to o nás bez nás,“ hovorí Lendáková.
Petíciu za zachovanie centra podpísalo za niekoľko dní približne 2500 ľudí. Magistrát potom návrh na zrušenie stiahol z programu.
Šufliarský včera oznámil, že je proti zrušeniu centra a predstavil niekoľko možností fungovania. Prečo vedenie mesta pripravilo návrh na zrušenie Trendu, nevysvetlil.
Združenie miest a obcí odmietlo návrh poslancov Mosta-Hídu, aby obce museli dať peniaze od štátu na záujmovú činnosť detí centrám voľného času.
„Je to zasahovanie do samosprávnych kompetencií obce,“ povedal šéf ZMOS Jozef Dvonč zo Smeru.