ZVOLEN. Hovorí sa: náš zákazník, náš pán! Realita je pritom iná, už dávno urobila z tejto vety frázu, nad ktorou sa často iba usmejeme.
Topánky sa nám rozpadajú a predajňa našu reklamáciu zmietne zo stola. Vieme o svojich právach, tušíme, že je pravda na našej strane, no na to, aby sme uspeli, to nestačí. Aj preto existujú organizácie na ochranu práv spotrebiteľov. Regionálna spotrebiteľská poradňa, inak povedané kancelária Združenia slovenských spotrebiteľov regiónu Zvolen, sa nachádza vo Wittmannovej pasáži na námestí vo Zvolene.
Vodné filtre
Pätnásty marec je Svetovým dňom spotrebiteľských práv. Združenie slovenských spotrebiteľov je dobrovoľným združením na ochranu spotrebiteľa. Financované je z projektov a z príspevku ministerstva hospodárstva. Vzniklo v roku 1993, v prvých rokoch bola väčšina reklamácií na obuv a odevy. V súčasnosti je to trochu iné, aj keď podnetov týkajúcich sa práve obuvi je stále dosť.
„Vlani bolo najviac podnetov na vodné filtre, ktoré čistili pitnú vodu v domácnostiach. Jeden stál aj 1400 eur,“ povedal Jozef Markoš, mediátor a predseda regionálnej kancelárie združenia. V kancelárii zaznamenali pätnásť podnetov práve v súvislosti s filtrami. Pomerne dosť bolo sťažností aj na poskytovateľa internetových služieb, ktorý si neoprávnene uplatňoval výpovednú lehotu pri ukončení zmluvného vzťahu.
Jedenásť kancelárií
„Osobne, telefonicky alebo e-mailom,“ vymenovala Katarína Hrašková možnosti, ako sa má nespokojný zákazník kontaktovať s kanceláriou združenia. V tej majú podnety nielen z regiónu, ale z celého Slovenska. Na Slovensku je ich jedenásť.
Po preštudovaní základných materiálov od zákazníka vypracujú formulár a oslovia predajňu, prípadne poskytovateľa služieb. Niekedy si s pomocou kancelárie dokončí prípadnú reklamáciu už sám zákazník. Aj preto sa nie vždy dozvedia o kladnom vybavení sťažnosti. „Na základe splnomocnenia môžeme za zákazníka podať aj žalobu a zastupovať ho na súde,“ vysvetlil Markoš.
Podomový predaj
Popri poradenstve či priamom vybavovaní sťažností majú pracovníci združenia na starosti aj prednášky o spotrebiteľských právach. „Vzhľadom na to, že najväčším terčom rôznych podvodných obchodníkov sú dôchodcovia, robíme prednášky práve dôchodcom,“ dodala Hrašková.
Zamerali sa najmä na podomový predaj, veď obchodníci s hrncami často obchádzajú domácnosti s ponukou svojho sortimentu. Takýto obchod sa končí veľmi často k spokojnosti obchodníka a už menej zákazníka, ktorý hrnce spláca aj celé mesiace. Pre tých, ktorí si podomového obchodníka pustia dnu, už len malá rada: Nepodpisujte to, čomu nerozumiete. Prečítajte si všetko, aj to, čo je napísané malými písmenkami. Najväčšie bludy sa môžu nachádzať práve tam.