ZAJEŽOVÁ. Environmentálna základná škola na lazoch v Zaježovej má síce krátku históriu, jej predchodkyňu, ktorá sídlila v tej istej budove, však postavili ešte v 50. rokoch uplynulého storočia. „Školu stavali zadarmo miestni. Boli ale aj takí, ktorí dostávali 25 korún za deň,“ spomína na tie časy starousadlíčka Zuzana. „Stav-byvedúcim bol pán, ktorý býval najbližšie k stavbe,“ dodala.
Školu v jej začiatkoch navštevovalo aj 70 detí. Zatvorili ju koncom 70. rokov, keď sa značná časť obyvateľov presťahovala za prácou do okolitých miest.
Po tridsiatich rokoch
Oživiť sa ju podarilo až po 30 rokoch Centru environmentálnej a etickej výchovy Živica. Prvý školský rok začínali so štyrmi žiakmi a boli vôbec najmenšou základnou školou na Slovensku.
Ako sa život v Zaježovej rozrastal a pribúdali noví obyvatelia so zmyslom pre vidiecky život, rozširovala sa aj škola. Dnes túto ojedinelú vzdelávaciu inštitúciu navštevuje deväť detí, čo miestni komentujú s humorom, že je to o sto percent viac ako na začiatku. Od budúceho školského roku má pribudnúť ďalší žiak, čím sa ich počet zvýši na desať.
Vlani v septembri začala škola šiesty školský rok vo svojej novodobej histórii. Žiakov vzdeláva jedna učiteľka a pomáhajú jej pri tom dvaja asistenti.
FOTO: TASR
Škola nesie v sebe silný komunitný prvok; na jej prevádzke sa výraznou mierou podieľajú rodičia. „Aj keď dostávame príspevok od štátu formou normatívu na žiaka, škola sa môže udržať len vďaka obrovskému nasadeniu rodičov,“ povedal Juraj Hipš z neziskovej organizácie Živica.
„Rodičia napríklad v lete pripravujú drevo na kúrenie do pece, ktorá vykuruje triedu v zimných mesiacoch, vedú účtovníctvo školy a aj v nej upratujú.“
Veľa času trávia v prírode
Deti sa v tejto na dnešné pomery netradičnej škole naučia okrem povinne predpísaného učiva napríklad zakúriť v peci či pestovať niektoré základné druhy potravín. Iba desaťročné deti vedia pásť ovce či upiecť chlieb. „Na druhej strane ich pripravujeme aj na to, ako bez problémov zvládnuť prípadný život vo veľkomeste,“ pripomenul Hipš.
Deti majú napríklad výučbu na počítači, ktorú zvládajú ako ich rovesníci z miest hravo, a učia sa tiež angličtinu. Dôraz sa však kladie na environmentálnu výchovu. Veľa času prežívajú vychádzkami po okolí a hľadajú napríklad nelegálne skládky odpadu, ktoré potom upratujú.
Martina Štesková nahradila tento školský rok predchádzajúcu učiteľku, ktorá odišla na dôchodok. Táto škola má podľa nej oproti klasickej mnoho výhod. „Je to malá škola a všetci tak máme k sebe akosi bližšie,“ povedala. „Máme tiež blízko k prírode. Keď sa učíme niečo o nej, ideme si sadnúť do záhrady a napríklad o stromoch vieme hovoriť naživo, bez toho, aby sme pozerali do kníh alebo na obrázky.“
Upozornila tiež na predmet Rozvoj emocionálnej inteligencie, ktorý učí zaježovské deti kriticky myslieť.