ZVOLEN. Od septembra musia mať všetky psy, mačky a fretky v tele čip. Aj všetky psovité a mačkovité zvieratá chované v domácnosti. Čip v sebe ukrýva pätnásťmiestny kód, podľa ktorého možno zviera identifikovať. Ak budú majitelia túto povinnosť ignorovať, môžu dostať od veterinárnej správy mastnú pokutu, od 300 do 800 eur.
Septembrový termín je záväzný pre zvieratá narodené pred 1. novembrom 2011, po tomto dátume musí každé zviera dostať čip do ôsmich týždňov veku, prípadne pred uvedením na trh alebo pri prechode do vlastníctva iného človeka.
Kto má tetovanie, nepotrebuje čip
Vyhláška o identifikácii a registrácii spoločenských zvierat je nekompromisná, čip nemusia mať iba tie zvieratá, ktoré boli označené pred 3. júlom 2011 tetovaním. To musí byť čitateľné a dokázateľné (potvrdenie v preukaze o pôvode), že bolo urobené pred uvedeným dátumom.
Mikročip, teda transpondér, môže aplikovať iba veterinárny lekár. Nejde o zložitú operáciu, tak trochu pripomína vakcináciu.
„Malý mikročip sa aplikuje hrubšou ihlou a pod kožou ho ani nie je cítiť. Možno iba u mačiek, tie majú tenšiu kožu,“ vysvetlila veterinárna lekárka Dominika Lašáková z ambulancie na zvolenskom sídlisku Západ.
Centrálny register
Veterinár má čítačku, ktorou z čipu zistí pätnásťmiestny kód. Čítačky by v budúcnosti mali mať aj policajti a pracovníci karanténnych staníc. Keď psíka nájdu opusteného, zjednoduší to vyhľadávanie majiteľa. Údaje sú evidované v centrálnom registri spoločenských zvierat.
Stratené zviera podľa čipu iba identifikujú, v žiadnom prípade sa podľa čipu nebude dať vyhľadať. „To je najčastejšia otázka majiteľov zvierat, no musím ich sklamať. Čip nefunguje ako GPS,“ zasmiala sa lekárka.
Nemôže ho vyhodiť
Náklady na čipovanie je povinný znášať majiteľ psa, ceny sú rôzne, približne od 12 do 20 eur.
Samotné čipovanie nie je žiadnou novinkou, robí sa asi už päť rokov a viacerí majitelia už dali čip svojim miláčikom. A neoľutovali. „Viackrát sa stalo, že nám sem doniesli zatúlaného psíka a my sme podľa čipu hneď našli majiteľa,“ dodala veterinárka.
Na druhej strane čip v zvierati zamedzí tomu, aby sa majiteľ len tak svojho zvieraťa zbavil. Pomôže tiež identifikovať zviera, ktoré niekoho pohryzie, samozrejme za predpokladu, že sa ho podarí chytiť.
Podľa veterinárnej lekárky Carmen Lietavovej, veľa ľudí o tejto povinnosti vôbec nič nevie a keď sa to dozvedia od veterinárky, sú prekvapení. „Pritom je to veľmi praktická vec,“ dodala.
Najprv psov a nakoniec aj ľudí
„Viem o tom, že psa musíme dať očipovať. Toto má u nás na starosti manželka, pretože ja mám veľa práce. Už mi to hovorila,“ povedal Braňo, ktorého stretávame pod Zvolenským zámkom. Prechádzal sa s trojročnou fenkou Larou. O tom, či je čipovanie psov prínosom alebo úplne zbytočné, neuvažoval. Na všetko sa pozeral trochu svojsky. „Poznáte žabu v hrnci? Keď ju hodíte do horúcej vody, vyskočí. Ak ju ale dáte do studenej vody a pomaly zohrievate, tak sa uvarí. Niečo podobné sa stáva nám. Začína to čipovaním psov a skončí čipovaním ľudí. Toto len ukazuje, akú dobu žijeme, čipovanie ma v tom iba utvrdzuje,“ dodal Braňo.
Alenka z Pliešoviec už o čipovaní počula, no svojho izbového yorkšírskeho teriéra s menom Daffi si najprv pri čipovaní nevedela predstaviť. „Ten je bojko, určite bude skučať,“ zasmiala sa. Upokojilo ju až ubezpečenie, že ide o rýchly a takmer bezbolestný zákrok. Okrem Daffiho majú v domácnosti ešte ďalšieho psa a mačku, takže kompletné očipovanie všetkých zvierat nebude vôbec lacným špásom. Práve vynaložené náklady môžu byť prekážkou pre tých majiteľov, ktorí doma chovajú aj niekoľko psov či mačiek.