ZAJEŽOVÁ. Budúcich lídrov Slovenska si dal za úlohu vyhľadávať a vzdelávať novovzniknutý Sokratov inštitút. Ide o projekt Centra environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica a sídliť bude vo Vzdelávacom centre na lazoch v Zaježovej v okrese Zvolen.
"Veríme, že spoločnosť môže výrazne ovplyvniť aj jediný človek, pokiaľ má dosť znalostí, charakter a odvahu. Sokratov inštitút vznikol preto, aby vytváral podmienky pre rozvoj osobností, ktorí sa neboja na sebe pracovať, niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a ísť si za svojou víziou," uviedol pre TASR riaditeľ CEEV Juraj Hipš.
Známi lektori zo Švajčiarska, Fínska, Českej republiky a Slovenska naučia mladých ľudí napríklad aj to, ako sa pohybovať v mediálnom priestore, čo je to lokálna mena, či existuje na Slovensku ešte divočina, alebo čo sa stane, keď štát skolabuje.
Podľa Hipša hlavným lákadlom štúdia sú práve lektori. Napríklad geológ Václav Cílek je jedným z najvplyvnejších mysliteľov v Českej republike, advokátka Zuzana Čaputová bráni práva Pezinčanov v kauze Pezinská skládka, Jan Šlinský je autorom výnimočného ekologického projektu Agrokruh, Vanessa Andreotti z Fínska je jedinou profesorkou globálneho vzdelávania v Európe.
Workshopy v prostredí vidieckej krajiny budú súčasťou voliteľného predmetu Súčasná spoločnosť - výzvy a vízie, ktoré gestoruje Technická univerzita vo Zvolene. Okrem znalostí a praktických zručností tak študenti po absolvovaní predmetu dostanú i ECTS kredity podobne, ako dostávajú kredity na svojej materskej univerzite.
Štúdium na Sokratovom inštitúte je interaktívne, praktické a zadarmo a to vďaka finančnej podpore vlád Švajčiarskej konfederácie a Slovenskej republiky, v rámci Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce. Inštitút otvára svoje brány v septembri 2013, uzávierka prihlášok je však už 20. apríla 2013, a to online na stránke www.sokratovinstitut.sk