ZVOLENSKÁ SLATINA. Povodeň sa uplynulé dni skloňuje v obci opäť o niečo častejšie. Voda stúpala počas celého víkendu, v nedeľu večer už začínala byť situácia na rieke Slatine kritická. „Nad železničným mostom sa vyliala na obidve strany,“ povedal Štefan Sýkora, riaditeľ Správy stredného Hrona, Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Večer o siedmej vyhlásila starostka II. stupeň povodňovej aktivity. Počas noci krízový štáb neustále monitoroval situáciu, veď hladina vyliatej rieky naďalej stúpala. Až dnes dopoludnia sa ako tak ustálila.
Pomohlo prehĺbenie
„Je dobré, že dnes už neprší,“ povzdychla si starostka Zvolenskej Slatiny Mária Klimentová. Obci pomohlo vyčistenie koryta Slatiny, ku ktorej pristúpil Slovenský vodohospodársky podnik po veľkej povodni pred dvoma rokmi. „Najmä v časti Pod hájom by sme teraz mali viac zaplavených domov,“ dodala starostka. Teraz mala v tejto časti problémy iba jedna domácnosť, v ktorej sa voda dostala do pivnice.
Starostka bola v neustálom kontakte s vodohospodármi, ešte predpoludním ju znepokojoval fakt, že hladina takmer vôbec neklesala. Obec už doobeda dala naplniť vrecia s pieskom, niektoré domácnosti ich aj použili.
Domy medzi štátnou cestou a Slatinou sú akoby medzi dvoma kameňmi. Okrem vody z rieky Slatina ohrozuje tieto domácnosti Rybný potok, ktorý tečie popri ceste. Domy sú vlastne obkľúčené dvoma nevyspytateľnými vodnými tokmi. V Rybnom potoku, ktorý má bežne hĺbku dvadsať centimetrov bolo dnes vyše metra vody.
Chýbalo tridsať centimetrov
Ľubomír Šály mal v nedeľu večer záhradu zaliatu asi do polovice, dnes okolo desiatej sa už voda dostala na pár metrov k humnu. „Ak by sa hladina zdvihla ešte o tridsať centimetrov, mali by sme vodu aj vo vnútri,“ povedal Šály, ktorý býva v jednom z najviac ohrozených domov. Podľa neho sú na tom najhoršie staré domy, ktoré nemajú pod dlážkami štrk, ale iba zem. Tá nasaje vodu ako špongia. Sám musel z domu vykopať desiatky kubíkov zeminy, nahradil ju skalami a štrkom a nakoniec zabetónoval. Efekt špongie sa pri takejto podlahe úplne zrušil.
„Studne sú plné, kanalizácia je plná a to len preto, že v Môťovej vodu včas nevypustia,“ skritizoval vodohospodárov Ľubomír Šály. Pred dvoma rokmi sa nespokojnosť obyvateľov premietla až do petičnej akcie, ktorou zatlačili na vodohospodárov a tí Slatinu čiastočne prehĺbili. Po povodni štát postihnuté domácnosti čiastočne odškodnil. „Dostal som tisíc eur,“ skonštatoval Šály.
Slabý spád
„Zatiaľ je to dobré,“ povzdychla si dôchodkyňa Zuzana Pavlíková, ktorá prišla okolo poludnia skontrolovať rodičovský dom pri Slatine. Voda sa síce dostala až na dvor, zatiaľ ale väčšie škody neurobila. „Dúfajme, že nebude pršať,“ povedala a po chvíli dodala: „V noci ani poriadne nespím, len čakám či nám neoznámia, že nás topí.“
Domy popri Slatine voda vždy vedela vytrápiť, podľa Zuzany Pavlíkovej je toho oveľa viac v posledných rokoch. „Viackrát sa stalo, že sme vodu mali vo dvore, no naposledy bola po kolená aj v zadnom byte,“ doplnila. Veľká povodeň ako pred dvoma rokmi bola ešte v lete 1944. Slatina má v Slatine slabý spád, rieka je vraj zanesená nánosmi. Kým si ľudia stavali domy a z rieky ťažili piesok, vždy ju o niečo prehĺbili.
Hladiny budú klesať
Okrem hrozivo vyzerajúcich zaplavených lúk vo Zvolenskej Slatine bola dnes situácia na väčšine riek v našom regióne pokojná. „Na ostatných vodných tokoch je hladina síce zvýšená no ustálená. Výška vody na väčšine z nich nedosahuje ani hodnoty na vyhlásenie I. stupňa povodňovej aktivity,“ doplnil riaditeľ vodohospodárov. Najbližšie predpovede tiež nie sú najhoršie, meteorológovia hlásia iba občasný dážď. Ak sa v predpovediach nemýlia, ľudia sa nemusia báť, že by im vytopilo pivnice či záhrady.
„Kým sa počasie nezmení, hladiny riek budú klesať,“ vysvetlil Rudolf Sýkora. Podľa neho sa ešte intenzívnejšie nezačal topiť sneh ani nad Hriňovou a preto nie je priveľa vody ani v Hriňovskej priehrade. „V súčasnosti z priehrady vypúšťame jeden kubík za sekundu,“ dodal. Vodné nádrže vodohospodári už skôr vypustili, aby boli schopné zadržať vodu z topiaceho sa snehu. Bude to však stačiť?