ZAJEŽOVÁ. Zaježovská škola sa síce za šesť rokov svojej existencie ešte nemôže pochváliť nejakým známym absolventom, jej filozofia ju však už dnes predurčuje na to, aby sa všetci, ktorí ju absolvujú, zmieňovali o nej ako o niečom, čo im ovplyvnilo život.
Výraznou osobnosťou je však už dnes jej zakladateľ, občiansky a environmentálny aktivista Juraj Hipš (1976). Vyštudovaný estét a filozof sa podieľal na budovaní hnutia Greenpeace na Slovensku, neskôr založil ľudsko-právnu organizáciu Slobodná alternatíva a Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, kde pôsobí dodnes.
V súčasnosti striedavo žije v Bratislave a na zaježovských lazoch. Zaslúžil sa tiež o vybudovanie tamojšej budovy Ekocentra na Polomoch. Je autorom a spoluautorom niekoľkých publikácií zameraných na environmentálnu výchovu a výchovu k tolerancii.
Ako sám hovorí, túto ojedinelú školu v rámci Slovenska zakladali s tým, aby deti z lazov nemuseli dochádzať do 10 kilometrov vzdialenej školy v Pliešovciach. "Zároveň sme chceli vytvoriť vzdelávaciu inštitúciu, do ktorej by sa deti tešili a ktorá ich naučí vnímať svet trochu inak."