KRUPINA. Už približne 1500 podpisov na hárkoch a asi 560 na internete má petícia, ktorou obyvatelia mesta Krupina žiadajú politikov, aby sa zasadili o čo najskorší návrat Jozefa Lička mladšieho z afrického Čadu domov. Technikovi stavebnej firmy z Hontu zakázali úrady afrického štátu ešte v decembri 2012 opustiť krajinu, v ktorej sa podieľal na výstavbe futbalového štadiónu.
"Bola to spontánna iniciatíva niekoľkých obyvateľov mesta. Všetci otca a syna Ličkovcov poznáme a preto sme ešte uplynulú stredu spustili petíciu s výzvou prezidentovi a premiérovi SR, ako aj šéfke európskej diplomacie Catherine Ashtonovej, aby sa zasadili o návrat mladého muža," povedal TASR predseda petičného výboru Ján Macko.
Členovia petičného výboru boli veľmi prekvapení reakciou obyvateľov, keď za 24 hodín sa na petičné hárky, ktoré putovali po nákupných centrách a miestnych firmách podpísalo asi 1000 ľudí. Petíciu hneď na druhý deň zaslali adresátom.
"Ozval sa nám zatiaľ iba prezident republiky, ktorý nám oznámil, že urobí všetko preto, aby sa náš občan vrátil skoro domov," uviedol ďalej Macko. V liste Krupinčanom hlava štátu uviedla, že vo veci už aj oslovila prezidenta Čadu.
Ličkovi mladšiemu zakázal opustiť krajinu 10. decembra čadský prokurátor. Bolo to len pár dní pred tým, ako sa mal spolu s niekoľkými pracovníkmi krupinskej firmy vrátiť domov na vianočné sviatky. Dôvody zamedzenia návratu sú pre neho a jeho rodinu neznáme.
Ličko pracoval ako technik v stavebnej firme svojho otca a strýka, ktorá od roku 2010 subdodávateľsky vypomáha líbyjskej firme pri stavbe futbalového štadióna. "Na našich pleciach bola ale fakticky podstatná časť prác, od vybudovania podkladu pre trávnik, po stavbu tribún pre asi 10.000 ľudí," povedal TASR otec zadržiavaného Jozef.
Problémy nastali až tesne pred odovzdaním stavby, na jeseň 2010, keď líbyjská firma prestala Slovákom platiť. Krupinčania, ktorých na stavbe pracovala necelá desiatka, odvtedy na rok a pol prerušili stavbu a z Čadu odišli. Vrátili sa tam až vlani. Tesne pred dohotovením stavby mali na Vianoce odísť domov. Ličko mladší mal odcestovať spolu s ostatnými 13. decembra. Pár dní pred tým však tamojší prokurátor vydal príkaz všetkým zložkám, že nesmie opustiť krajinu.
Otec Ličko si doteraz nevie vysvetliť, prečo došlo k jeho zadržiavaniu. Tuší však, že za tým môžu byť spory ohľadom platieb štátu líbyjskej spoločnosti, keďže išlo o štátnu zákazku. Keďže sa ale štát dnes nevie dohodnúť s líbyjskými spoločníkmi, obrátil svoju pozornosť na najväčšieho subdodávateľa, myslí si. Ličko mladší pri tom nie je zatvorený, môže sa voľne pohybovať, nemôže ale opustiť krajinu.
Slovenský konzul na žiadosť rodiny Jozefa Ličku ešte v decembri zaslal čadskému ministerstvu zahraničných vecí nótu, v ktorej ich požiadal o vysvetlenie celej záležitosti. Neskôr do Afriky putovala aj nóta nášho ministerstva zahraničia a s problémom bola oboznámená aj francúzska konzulka, ktorá v Čade zastupuje krajiny EÚ. Pre zadržiavaného sa však vo veci nič nepohlo.
"Francúzska konzulka sa nám opäť ozvala minulý týždeň s tým, že oslovila nadriadeného prokurátora v Čade, aby celú vec vysvetlil," uviedol ďalej Ličko starší. "Doteraz však nemáme nijaké nové informácie," povedal TASR.
Jeho syn pri tom už 71 dní nevie, čo s ním bude. Stále býva v jednej z ubytovní, v ktorej bývali aj zamestnanci krupinskej firmy, keď stavali štadión. "Neustále mu posielame peniaze na ubytovanie a stravu, ale psychicky už na tom nie je príliš dobre," pripomína otec. Navyše, doma ho čaká manželka a trojročný syn, ktorý sa na neho stále pýta.
"Stále sa zvyšujúci počet podpisov pod petíciou svedčí o tom, že Krupinčania sa zaujímajú o osud svojho spoluobčana," pripomenul na záver Macko. Ľudia, ktorých členovia petičného výboru stretávajú na uliciach, sa podľa neho neustále spytujú na to, čo je v prípade nové.