Otázka vodného diela Slatinka znova ožíva

Vodohospodári žiadajú územné rozhodnutie. Pripomienky možno podávať do 24. januára, keď bude vo Zvolene ústne prerokovanie návrhu.

Plány na výstavbu priehrady Slatinka v minulosti vyhnali z rovnomennej obce všetkých obyvateľov.Plány na výstavbu priehrady Slatinka v minulosti vyhnali z rovnomennej obce všetkých obyvateľov. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

ZVOLEN. Vodné dielo Slatinka, ktorého výstavba na rieke Slatina medzi Zvolenom a obcou Zvolenská Slatina je plánovaná od 50. rokov minulého storočia, je o ďalší krok bližšie k realizácii. Po tom, ako štátny podnik Vodohospodárska výstavba získal pred tromi rokmi v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) súhlas s výstavbou od ministerstva životného prostredia, požiadal príslušný stavebný úrad vo Zvolene o vydanie územného rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Účastníci územného konania - teda všetci, ktorí sa cítia zámerom výstavby nádrže dotknutí na svojich právach a právom chránených záujmoch - môžu svoje pripomienky a námietky k návrhu na územné rozhodnutie podávať do 24. januára. V priestoroch Mestského úradu vo Zvolene bude v ten deň aj ústne prerokovanie návrhu.

SkryťVypnúť reklamu

Tri roky výstavby

Vodné dielo Slatinka má vzniknúť prehradením toku Slatiny hneď nad vodnou nádržou Môťová, respektíve na konci jej vzdutia, a siahať po obec Zvolenská Slatina. Ako podnik Vodohospodárska výstavba uviedol v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie, účelom vybudovania nádrže Slatinka je zlepšenie objemu vody v Slatine pre nadlepšovanie prietokov Hrona tak, aby bolo v každom ročnom období zabezpečené dostatočné množstvo vody pre odberateľov a aj štandardný prietok pre fungovanie vodného ekosystému.

Nádrž má mať objem 27 miliónov kubických metrov a rozlohu 2,3 štvorcového kilometra. Hrádza má byť vysoká 34 metrov a dlhá 250 metrov. Výstavba by mala trvať najviac tri roky, predpokladané náklady investor v zámere odhadol na približne 80 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Spochybňujú účelnosť

Účastníkom územného konania je aj Združenie Slatinka, dosiaľ jeden z najaktívnejších odporcov výstavby nádrže Slatinka. Ako opakovane už viac rokov upozorňuje, zatopiť sa má údolie s cennými biotopmi a ojedinelými prírodnými spoločenstvami a obec Slatinka, v súčasnosti časť Zvolenskej Slatiny.

Domy v Slatinke si ľudia prenajímajú vždy na dva roky.

Výstavba diela by podľa aktivistov združenia bola zároveň plytvaním verejných prostriedkov, keďže jej účelnosť a verejnoprospešnosť je pochybná. Celospoločenská priorita - zabezpečenie minimálnych prietokov Hrona - bude totiž bez odberov vody pre súkromných investorov zachovaná aj bez výstavby vodného diela Slatinka.

Ústavný súd nerozhodol

Podľa aktivistov združenia by si preto prípadnú výstavbu zdroja vody mali financovať súkromní investori, ktorých potreba vody vyvoláva riziko sezónneho nedostatku vody na dolnom Hrone, ale nie štát z verejných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

„Najväčší potenciálny odberateľ - jadrová elektráreň Mochovce - sa opakovane bráni, že by vodu z vodného diela Slatinka na svoju prevádzku potreboval, a to aj po dostavbe 3. a 4. bloku. Jedno však zostáva rovnaké stále; pre stavbu s návratnosťou investície viac ako 450 rokov je obmedzované využívanie rozsiahleho územia, hrozí zbúranie časti rekreačnej oblasti Zvolena a dedinky Slatinka a nie je možná účinná ochrana mimoriadne cenných prírodných spoločenstiev s vysokou biodiverzitou,“ uviedla Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.

995f6006.jpg

Po desaťročiach stavebnej uzávery, keď majitelia nesmeli domy rekonštruovať, zvyšok ľudí v roku 2000 presídlili do Zvolenskej Slatiny a domy vykúpil štát.

Pripomenula tiež, že súčasná žiadosť o vydanie územného rozhodnutia prichádza v situácii, keď Ústavný súd ešte stále nerozhodol o podaní na preskúmanie zákonnosti procesu posudzovania vplyvov priehrady na životné prostredie.

Združenie totiž napadlo procesné chyby, konkrétne nezverejnenie správy o hodnotení na úradnej tabuli obce Zvolenská Slatina, čím boli podľa Paulíkovej porušené ústavné práva občanov na informácie. „Bez zákonného záverečného stanoviska z tohto procesu stavebný úrad nemôže vydať zákonné územné rozhodnutie,“ povedala Paulíková.

Slatina dielo uvíta, trápia ju povodne

Obec čelí povodniam takmer každý rok, priehrada ju má ochrániť.

ZVOLENSKÁ SLATINA. Starostka Zvolenskej Slatiny Mária Klimentová víta, že znova ožíva otázka možnej výstavby vodného diela Slatinka. Niektorých obyvateľov obce totiž trápia v posledných rokoch povodne.

„Obyvatelia, ktorí bývajú v záplavovej oblasti, vodné dielo uvítajú, pretože regulácia koryta našej riečky Slatina má byť súčasťou jeho výstavby. Aj preto teraz vodohospodári koryto nechávajú v pôvodnom stave,“ skonštatovala starostka.

Obec čelí povodniam takmer každý rok. V júni 2010 zaplavila voda 81 rodinných domov. Vytopilo aj pivnicu kultúrneho domu, poškodilo niekoľko ulíc. Vyliata voda z koryta opäť pohrozila obyvateľom v centre obce vlani v marci.

Chotár Slatinka, kde plánujú vodohospodári priehradu postaviť, je administratívnou súčasťou Zvolenskej Slatinky. Starostka si nemyslí, že život do tejto malej dedinky sa dá ešte vrátiť v takom rozsahu, v akom tu pulzoval kedysi.

„Je to už mŕtva dedina. Zopár domov je ešte v osobnom vlastníctve, ale väčšinu už vykúpil štát, vlastní ich Vodohospodárska výstavba. Dnes sa sčasti využíva len na rekreačné účely. Udržiavame v nej cestu a vyvážame z nej aj komunálny odpad, no nie je tam ani pošta a ešte donedávna bola dedina aj bez verejného osvetlenia,“ povedala starostka. „Keďže zámer výstavby vodného diela dospel už do takéhoto štádia, mal by sa dotiahnuť,“ dodala.

(moj)

Zvolen výstavbu podmieňuje viacerými požiadavkami

Vyčistiť chce dať aj Môťovskú priehradu.

ZVOLEN. Zvolenská samospráva vydala k zámeru výstavby vodného diela súhlasné stanovisko. „Priehrada má zlepšiť prietoky na Slatine a Hrone predovšetkým v letných suchých mesiacoch a zabezpečiť tak dostatočné množstvo vody pre všetkých odberateľov. Zároveň má chrániť územie pred povodňami a podporiť výstavbu malých vodných elektrární,“ pripomenul primátor Zvolena Miroslav Kusein.

Súhlasné stanovisko však Zvolen podmienil niekoľkými požiadavkami. „Vybudovať novú, verejne prístupnú komunikáciu od Lučeneckej cesty až na korunu hrádze. Tiež zrekonštruovať existujúcu komunikáciu od sídliska Sekier ako dvojsmernú jednopruhovú cestu s jednostranným chodníkom pre peších a vybudovať novú cestu ako náhradu za zatopenú v lokalite Malatiny,“ ozrejmil primátor.

Okrem toho chce dať mesto v rámci výstavby vybudovať vodovod a kanalizáciu od sídliska Sekier do chatových osád Galovo a Malatiny, osady napojiť na zdroj pitnej vody a odkanalizovať splaškové vody z chatových osád. „Táto podmienka je nevyhnutnou pre to, aby chatové osady Galovo a Malatiny aj širšie okolie Môťovskej priehrady mohli byť vyhlásené za rekreačnú oblasť,“ dodal primátor.

Zvolen zároveň žiada vyčistenie dna Môťovskej priehrady od naplavených jemných sedimentov a úpravu brehov okolo nej.

(moj)

995f6036.jpg´

Demolácia prvých domov v Slatinke sa konala v čase, keď vzrástla neistota v rozhodovaní o výstavbe vodného diela. FOTO: JÁN KROŠLÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 647
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 366
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 550
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 173
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 602
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 219
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 181
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 882
  1. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  2. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  3. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  4. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode.
  5. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  6. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  7. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  8. Viktor Pamula: Postavme radšej sochy generálom Viestovi a Golianovi
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 940
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 115
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 042
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 223
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 751
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 926
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 726
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 621
  1. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  2. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  7. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  8. Tupou Ceruzou: Pandemická
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  2. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  3. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  4. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode.
  5. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  6. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  7. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  8. Viktor Pamula: Postavme radšej sochy generálom Viestovi a Golianovi
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 940
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 115
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 042
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 223
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 751
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 926
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 726
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 621
  1. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  2. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  7. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  8. Tupou Ceruzou: Pandemická

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu