Cez víkend budú sčítavať vodné vtáctvo

Vďaka pomoci dobrovoľníkov patrí Slovensko medzi krajiny s najefektívnejším zimným sčítaním v Európe.

ZVOLEN. Víkend najbližší k stredu januára ornitológovia upriamujú pozornosť na kŕdle zimujúceho vodného vtáctva, ktoré k nám prilietajú zo severu. Cieľom sčítania je prostredníctvom zachytenia počtov vtákov prispieť k poznaniu vývoja populácií druhov v Európe a sledovanie vplyvu viacerých faktorov na vodné vtáctvo. Na Slovensku sa akcie zúčastnia desiatky ornitológov a dobrovoľníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Určia, ktoré druhy sú ohrozené

Sčítanie vodného vtáctva sa realizuje v Európe, Ázii, Afrike a Amerike. Ide o najstarší monitorovací program v Európe, ktorý je zároveň aj najpopulárnejšou a najrozšírenejšou dobrovoľníckou aktivitou. Sčítaním zhromaždených vtákov na relatívne malom priestore je možné sledovať vývoj populácií a početnosti druhov, ktoré hniezdia rozptýlene na veľkých rozlohách a nie je možné sčítať ich počas hniezdenia. Na základe týchto výsledkov sa následne určí, ktoré vtáky patria medzi ohrozené a ktorých populáciám sa darí.

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsaťštyri rokov

„Na Slovensku sa sčítania zúčastňuje približne 250 ornitológov, ktorí monitorujú vyše 500 lokalít, 2500 km vodných tokov a 200 kilometrov štvorcových vodných plôch. Pravidelné celoplošné sčítanie vodného vtáctva na vytýčených plochách a tokoch sa na Slovensku robí už 24. rok. Vďaka pomoci dobrovoľníkov patrí Slovensko medzi krajiny s najefektívnejším zimným sčítaním v Európe,“ informuje Katarína Slabeyová, koordinátorka sčítania zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Na severe je vtáctva menej

Migrujúce a zimujúce populácie vodných vtákov budú ornitológovia a ich spolupracovníci sčítavať na všetkých významných vodných tokoch a plochách. „Očakávame výskyt niekoľkých desiatok tisíc vtákov. Medzi najpočetnejšie patria kačice divé, chochlačky vrkočaté, hlaholky severské či husi bieločelé. Medzi kŕdľami početných vodných vtákov sa vyskytujú aj vzácnejšie druhy, napríklad turpany tmavé, chochlačky morské, potápače malé i potáplice,“ vysvetľuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a dodáva: „Sčítavania v jednotlivých regiónoch Slovenska majú svoje špecifiká. Kým na väčších tokoch a plochách na juhu sú typické početnejšie kŕdle kačíc či husí, v severnejších oblastiach na malých tokoch je vtáctva pomenej.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 99 246
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 150
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 875
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 106
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 243
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 888
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 717
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu