DETVA. Zaujímavé písomné, obrazové či fotografické dokumenty, doplnené o výber archeologických nálezov z Kalamárky či Vígľašského zámku, predstavuje výstava s názvom Detva v kontexte Vígľašského panstva, ktorú sprístupnili v Podpolianskom múzeu v Detve. Výstava predstavuje navyše aj reprezentatívny výber výrobkov zo sklární na Podpoľaní.
Ako TASR povedala vedúca múzea Renata Babicová, hoci Detva nepatrí medzi historicky najstaršie sídla z bývalej Zvolenskej župy a nemá za sebou takú históriu ako susedné mestá Zvolen, Banská Bystrica či Krupina, rýchlo vstúpila do historického povedomia Slovákov, a to vďaka svojráznej ľudovej kultúre jej obyvateľov. "Detva má za sebou aj kus zaujímavej, takmer 400-ročnej histórie spätej s Vígľašským panstvom," pripomenula.
Výstave predchádzal výskum v archívoch a získavanie prameňov v spolupráci s rôznymi inštitúciami, niektoré - hlavne fotografické materiály - poskytli aj súkromné osoby zo svojich archívov.
Cieľom výstavy nie je podať detailnú históriu Vigľašského panstva a Detvy, pretože téma je veľmi rozsiahla. Neumožňujú to ani priestorové podmienky v múzeu. Výstava však predstavuje vodiacu niť od prvopočiatkov vzniku Vígľašského zámku, panstva, Detvy samotnej, pristavuje sa pri najvýznamnejších udalostiach, majiteľoch a podčiarkuje kontext s európskymi dejinami od 14. do 20. storočia.