ZVOLEN. Výsledky archeologických výskumov na Pustom hrade za uplynulých 20 rokov predstavuje výstava, ktorú sprístupnili v priestoroch Starej radnice vo Zvolene. Okrem vykopávok zaujme aj archeologické pieskovisko, kde si môžu žiaci škôl vyskúšať prácu archeológa.
"V piesku sa navyše nachádzajú rôzne nálezy a je tam aj archeologické náradie, pomocou ktorého sa deti môžu k nálezom dostať," povedal TASR vedúci výskumu Ján Beljak.
Výstava je rozdelená chronologicky a tematicky. Sú tam nálezy od praveku až po stredovek, zvlášť sú vystavené militáriá, osobitné miesto patrí náradiu a svoje miesto má aj nájdená keramika. Nálezy sú podrobne opísané na infopaneloch.
Tento rok sa archeologické práce na Pustom hrade sústredili podľa Beljaka do oblasti Dolného hradu, kde asi najväčším prekvapením bol nájdený urnový hrob z doby bronzovej. Hrob objavili archeológovia pod hlavnou bránou hradu z 13. storočia, ktorú odkryli ešte vlani.
"Tento nález bol nečakaný, ale má svoje logické vysvetlenie, nakoľko na Hornom aj Dolnom hrade Pustého hradu sa v dobe bronzovej nachádzali výšinné osady a ich obyvatelia svojich zosnulých pochovávali v ich blízkosti. Podobná situácia je aj na neďalekom Sitne," konštatoval Beljak.
Výskum a konzervovanie odkrytej architektúry na Pustom hrade už 21 rokov financuje Mesto Zvolen. Projekt Letnej školy archeológie tento rok opäť podporil Vyšehradsky fond. Podarilo sa tiež zabezpečiť podporu archeologického výskumu z programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry SR, Nadácie Orange, a vedeckých grantov Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre a Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.