HRIŇOVÁ. O tom, že cez mesto kedysi prechádzala lesná železnica, Renáta Neupauerová vedela, aj keď ju na vlastné oči nikdy nevidela.
„Rovnako sú na tom mladšie generácie, nevedia o nej takmer nič,“ povedala. Začala študovať históriu a pri písaní diplomovej práce využila práve históriu úzkokoľajnej železnice v Hriňovej. Diplomovka sa nakoniec stala základom pre knihu Hriňovská lesná železnička.
V archívoch
Kniha o lesnej železnici vychádza už takpovediac päť minút po dvanástej. Z ľudí, ktorí na nej pracovali, už nikto nežije, a preto sú aj informácie a spomienky iba sprostredkované cez potomkov.
Prvé materiály začala zbierať medzi ľuďmi, potom pokračovala v archívoch. Navštívila Štátny archív v Banskej Bystrici, ďalšie zasa v Bratislave. Najväčší problém je, že archívne materiály nie sú spracované. „Človek nevie, čo by mal hľadať a k informáciám sa dostáva viacmenej náhodou,“ dodala autorka. Prvé materiály, tabuľky, boli dokonca v maďarčine, neskôr ich našla aj preložené do slovenčiny.
Hriňovčanov potešila
Spoluautorom knihy je Tomáš Haviar. „Cez neho som sa dostala k informáciám z bratislavských a taktiež z pražských archívov. V knihe spracoval najmä všetky technické veci, dokumentáciu a tabuľky, ja som sa chcela viac venovať ľuďom,“ vysvetlila autorka. Prvé reakcie Hriňovčanov ju potešili. „Stretlo sa to s dosť veľkým ohlasom, veď píšem o ľuďoch, na ktorých si ešte niektorí pamätajú,“ dodala.
Ostali nádrže nad cestou
Neveľká asi stostranová publikácia je dielom, ktoré región pod Poľanou potrebuje. Veď po lesnej železnici veľa stôp už v súčasnosti nenájdete. Z koľají sa nezachoval ani meter, v Kriváni ostal akurát most, kde ešte nedávno boli aj rozpadnuté podvaly. Mostíky ostali aj na iných miestach. Najvýznamnejšie sú tri piliere v hornej Hriňovej, na mieste bývalej píly a dve betónové nádrže nad cestou smerom na Brezno. Voda z nich zásobovala parné rušne.
Železnicu pochovalo vybudovanie priehrady v Hriňovej, riešenie, ako ju obísť, už v tej dobe nikto nehľadal. Do popredia sa dostávala automobilová doprava, veď nafta bola lacná. „Škoda, dnes by z nej bola určite atrakcia,“ dodala Renáta Neupauerová.