ZVOLEN. Hygienici po celom Slovensku rozbehli kontroly s cieľom prevetrať ázijské reštaurácie a posvietiť si na podmienky, v akých pripravujú jedlá, skladujú potraviny či kvalitu používaných surovín.
Cestoviny namáčali v dreze
Nad stavom väčšiny reštaurácií s exotickou čínskou, vietnamskou či japonskou kuchyňou hygienici neveriacky krútili hlavou. Až tri štvrtiny zo všetkých prevádzok malo nedostatky.
Potraviny poukladané na zemi jedna cez druhú, varenie ryže na podlahe, namáčanie rezancov v dreze na riad či zamrazené vypražené rezne, ktoré veselo ukladajú zákazníkom na tanier a zaželajú im dobrú chuť. To je zlomok zo zákulisia prípravy obľúbených ázijských jedál.
Podľa slovenskej legislatívy
Nezvyčajnými pochybeniami v porovnaní so slovenskými reštauráciami bolo najmä zmrazovanie polotovarov a hotových pokrmov. Predpečené kačice alebo upražené rezne našli kontrolóri v mrazničkách. Naopak, vajíčka neskladovali v chladničkách, ale v suchom sklade.
„Kačacie mäso sa najprv tepelne upravuje, následne sa vychladené uskladňuje v mrazničke alebo chladničke. Takéto predpripravené mäso sa použije ďalej pri príprave pokrmov. Ako dôvod zmrazovania polotovarov prevádzkovatelia uvádzajú vlastný technologický postup pri príprave čínskych jedál,“ opísal Ivan Rovný, hlavný hygienik SR.
Podľa hygienikov takýto argument neobstojí, výroba pokrmov podlieha zásadám správnej výrobnej praxe. Pri výrobe, príprave a manipulácii s potravinami sa musia dodržiavať hygienické požiadavky v súlade s platnou slovenskou legislatívou.
Zvolen nebol výnimkou
Vo Zvolene si kontrolóri posvietili na dve ázijské reštaurácie na Kozáčekovej ulici a nedostatkov v nich našli viac než dosť. V oboch pracovali zamestnanci bez odbornej spôsobilosti, v mraziacich boxoch našli potraviny, ktoré sa spolu nemôžu skladovať – surové mäso s tepelne upraveným mäsom. Na niektoré suroviny, ktoré nakúpili v rakúskych skladoch, nedokázali predložiť nadobúdací doklad. Išlo najmä o sušené čínske huby alebo ryžové rezance.
Zaráža tiež zmrazovanie pôvodne chladeného mäsa po dobe spotreby, no ešte viac znečistené pracovné odevy u pracovníkov kuchyne či znečistené pracovné plochy v kuchyni a tiež znečistené mraziace a chladiace zariadenia. V oboch reštauráciách bolo začaté správne konanie podľa zákona s navrhovanou výškou pokuty 200 eur.
„Výsledky sterov z pracovných plôch v jednej z týchto reštaurácií, náradia, rúk a odevov zamestnancov tiež poukazujú na nedostatočnú dezinfekciu a čistotu v prevádzkach,“ spresnil hygienik.
Za najväčší problém pri kontrolách označil Rovný najmä komunikačnú bariéru. „Málo ázijských reštaurácií má určenú zodpovednú osobu, ktorá dostatočne ovláda slovenský jazyk.“ Výsledky so zoznamom reštaurácií a zistenými nedostatkami nájdete na internetovej stránke Úradu verejného zdravotníctva.