ZVOLEN. S petíciou Máme radi medvede vyšlo do ulíc Lesoochranárske zoskupenie Vlk. Vo štvrtok ráno rozložili svoj stánok aj v centre lesníctva, akým Zvolen nesporne je, a už do obeda mali viac ako štyridsať podpisov.
Celoslovenská petícia sa začala ešte v októbri a ukončiť by ju mali o rok, keď všetky petičné hárky doručia na ministerstvo životného prostredia.
Dodržiavať pravidlá
Petíciou by chcel Vlk zapracovať do zákona sedem bodov, ktoré by mali ochrániť medvede. Napriek množiacim sa útokom medveďa na človeka. „Väčšina konfliktov vzniká vinou človeka, preto im chceme predchádzať,“ povedala Kristína Šupinová z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk. Podľa nej sa útokom dá vyhnúť, ak človek dodržuje určité pravidlá. Zabezpečenie kontajnerov, včelích úľov, znemožnenie prístupu k dobytku či ovciam a ďalšie opatrenia sú nevyhnutnosťou, ak chceme kontaktom s touto šelmou predchádzať. „Taktiež by sme chceli, aby štát zakázal spoločné poľovačky na medveďa,“ dodala.
Nespočítali ich
Spor o medvede sa točí okolo základnej otázky – sú naozaj premnožené? „Okrem Poľany na Slovensku nikto nerobil žiadne sčítanie medveďov,“ dodala ďalšia vlkárka Andrea Miklošová. Podľa nej sa iba preto tlačia na miesta, kde v minulosti neboli, lebo majú možnosť dostať sa ľahko k potrave.
Nehýbte sa
„Problémom nie je medveď, problém môže nastať až vtedy, keď sa prestane báť človeka,“ dodala Andrea. Za to vraj môže iba človek. Sama medveďa nestretla na vzdialenosť, pri ktorej by sa už musela obávať o svoj život. Veď sa, ako povedala, správa podľa odporúčaní vlkárov. Tí okrem iného radia pri vzdialenosti menšej ako sto metrov neutekať, iba ustúpiť a pomaly odchádzať. Dôležité je tiež nepozerať sa medveďovi do očí. Priamy pohľad by mohol vyprovokovať útok. Informačný leták myslí aj na samotný útok: Ak už medveď zaútočil, zostaňte ležať na zemi tak, aby ste si nohami chránili brucho a rukami držali krk za hlavou. Nehýbte sa a zotrvajte v tejto polohe, kým medveď definitívne neodíde.