Prekrytie stien panelákov izolačným materiálom spolu s otvormi spôsobuje uväznenie živočíchov a ich krutú smrť.
ZVOLEN. Betónové džungle mestského prostredia nie sú domovom len ľudí, ale žije v nich aj bohaté spektrum živočíchov. Často ich prehliadame a o svojich susedoch sa dozvedáme až, keď na ne narazíme napríklad pri rekonštrukcii či zatepľovaní domov. V tomto prípade sa rieši už problém, ktorému však pozorným prístupom vieme predísť.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Konferencia
Práve témou ochrany živočíchov urbanizovanej krajiny sa zaoberalo fórum domácich a zahraničných odborníkov na medzinárodnej konferencii Ochrana vtákov a netopierov pri zatepľovaní a rekonštrukcii budov, ktorá sa uskutočnila vo Zvolene pod záštitou ministra životného prostredia SR. Medzinárodná konferencia predstavovala významnú príležitosť na diskutovanie o problematike v kruhoch širokej odbornej obce zastrešujúcej expertov z rôznych oblastí ochrany prírody i stavebníctva.
„Svoje skúsenosti z legislatívnej i praktickej stránky ochrany vtáctva a netopierov predstavili okrem domácich aj zahraniční odborníci z Veľkej Británie, zo Španielska, Turecka, Litvy, Ukrajiny, Poľska, Českej republiky i Maďarska,“ vysvetlil Martin Ceľuch zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku.
Celá populácia hniezdi v panelákoch
K životu v bezprostrednej blízkosti človeka sa adaptovali desiatky druhov vtákov. Zásah do svojho prirodzeného prostredia prekonali prispôsobením sa novým, človekom nastoleným podmienkam. Vysoké panelové domy s atikovými otvormi, dilatačnými škárami či rôznymi puklinami predstavujú ideálne podmienky pre celý rad živočíchov využívajúcich dutiny na hniezdenie či úkryt. V prípade dážďovníka obyčajného je tento prechod taký výrazný, že v súčasnosti hniezdi takmer celá populáciu druhu na panelových domoch a budovách. Obdobne je to pri netopieroch, no aj raniaky hrdzavé, večernice malé a večernice pestré využívajú otvory a škáry na panelákoch ako úkryty na prezimovanie.
Krutá smrť
„Zásah do priestorov využívaných živočíchmi spôsobuje ich výrazné ohrozenie. V prípadoch, že sa o živočíchoch nevie, často dochádza k závažným úhynom a likvidácii hniezdisk či úkrytov počas zatepľovania budov,“ povedal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Prekrytie stien panelákov izolačným materiálom spôsobuje uväznenie živočíchov a ich krutú smrť.
Posledné roky organizácie štátnej správy, neziskové organizácie a stavebné firmy spolupracujú pri riešení tohto závažného problému, vďaka čomu prichádzajú prvé pozitívne výsledky. Podľa Gúgha bude prežívanie živočíchov v našom okolí výrazne závislé od systémových zmien v legislatíve a dodržiavaní platných zákonov.