ZVOLEN. Kúrenie sa v týchto dňoch skloňuje viac a viac. Veď vonkajšia teplota sa už stále častejšie približuje k nule. Žiaľ, teraz je ten čas, keď si spomíname na komíny alebo na to, že v piecke zle horí.
Podľa vyhlášky by sa komíny na pevné palivo mali kontrolovať každé štyri mesiace, ak ide o komín s vložkou, je kontrola predpísaná na každých dvanásť mesiacov.
„Málokto tento termín dodržuje,“ hovorí Radovan Jágerský, kominár zo Zvolena. Väčšinou to vraj robia iba firmy, pretože tie občas skontrolujú požiarnici. No ani to nie je vždy pravidlom.
„Mám aj pravidelných zákazníkov, ktorí chcú mať papiere v poriadku a záleží im na dobrom stave komínov,“ vysvetľuje kominár.
Aj keď kominári pracujú počas celého roka, najväčší nápor zažívajú od septembra.
Mokré drevo
Komín si človek môže vyčistiť aj sám.
„Nie vždy sa takáto vlastná iniciatíva musí vyplatiť,“ varuje Renatus Babiak, vedúci oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Zvolene. Podľa neho neustále pribúda požiarov, ktorú sú dôsledkom neopatrnosti a nedbanlivosti ľudí pri údržbe komínov.
„Keď ľudia kúria mokrým drevom, v komíne sa usadzuje decht a ten sa môže chytiť horieť,“ varuje kominár.
Vysoká teplota, ktorá pri tom vznikne, môže komín roztrhnúť.
A ak je to blízko drevenej konštrukcie, môže sa všetko skončiť požiarom.
Vložkovanie
Popri čistení vám kominár komín nielen dobre prekontroluje, ale vydá aj potvrdenie o kontrole a čistení. Napíše tam závady aj termín odstránenia.
Pre poisťovňu je takýto dokument dôležitý, ľudí ale obyčajne limitujú ich finančné možnosti. Veď také vložkovanie komína môže vyjsť aj na dvetisíc eur, záleží na priemere, výške a aj druhu použitého materiálu. „Obyčajne si človek povie, to ešte musí vydržať a takúto opravu odloží do budúcnosti,“ dodáva kominár.
Pätnásť eur
Bežná údržba komína, teda vyčistenie, skontrolovanie aj s vydaním potvrdenia, vyjde na pätnásť eur, plus cesta.
„Pre niekoho je aj to veľa,“ hovorí R. Jágerský. Väčšinou sa stará o komíny v okruhu päťdesiatich kilometrov od Zvolena. Okrem neho v meste pracujú ešte ďalší dvaja kominári. V Banskej Bystrici je ich päť až šesť. Sám odporúča „vygúgliť" si toho najbližšieho.