DRIENOVO. Hrob Jána Rotaridesa na miestnom cintoríne v Drienove kompletne zrekonštruovali. Jeho renovácia je spoločnou aktivitou tamojšej samosprávy a evanjelickej cirkvi. Od Banskobystrického samosprávneho kraja na ňu dostali 1700 eur, približne 100 eur dofinancovala obec zo svojho rozpočtu.
„Vymenili sme celú kryciu platňu na hrobe, pôvodná sa už rozpadávala,“ povedala starostka Drienova Ivana Drígeľová. „Na platňu sme upevnili pamätnú tabuľu a vedľa nej gravírovanú knihu s podobiznou a krátkym životopisom Jána Rotaridesa,“ dodala.
Ján Alexander Rotarides sa zapísal do revolučných dejín, keď spolu s básnikom Jankom Kráľom v roku 1848 chodili po hontianskych dedinách a burcovali ľud proti feudálnym pánom. Podľa wikipedie pálili dereše a urbáre, strieľali do pánskych dvorov. Tento puč bol potlačený 30. marca 1848.
Za buričstvo ho väznili v Šahách a následne v Pešti, prepustili ho v októbri 1849. Väzenie zanechalo dôsledky na jeho psychike, no zakrátko sa zotavil. Učil v Lentvore a v rokoch 1856-1896 v Drienove, kde dožil. Zomrel v roku 1900 vo veku 78 rokov. Jeho pozostalosť v Drienove zničilo podľa wikipedie bombardovanie.
Ako 39-ročný sa Rotarides v Drienove oženil, vzal si Máriu Miškólciovú z Čabradského Vrbovka. Mali spolu dcéru aj syna. Po prípadných žijúcich potomkoch slovenského národovca pátrali tamojší matičiari bezúspešne.
V starej budove, kde pôsobil ako učiteľ, je pamätná tabuľa, ktorá hovorí, že v nej Ján Rotarides učil. „Budova patrí evanjelickej cirkvi. V jednej polovici je obchod, v druhej chceme zriadiť múzeum. Priestory musíme zrekonštruovať a na takú investíciu teraz nemáme,“ skonštatovala starostka.
FOTO: JÁN PAŠKA
Hrob Jána Rotaridesa zrenovovali v roku jeho 190. výročia narodenia (narodil sa v Rykynčiciach). Odhaleniu pomníka predchádzali služby božie v tamojšom evanjelickom kostole s biskupom Milanom Krivdom.