ZVOLEN. Už siedmy ročník grantového programu Zelené oázy vyhlásila vo Zvolene nadácia Ekopolis a spoločnosť Slovnaft. Témou aktuálneho ročníka je návrat k tradičnému pestovaniu úžitkových, liečivých a okrasných rastlín, s cieľom posilniť vzťah k pôde, vode a zdravému životnému prostrediu.
Environmentálny program podporí projekty zamerané na domáce pestovanie pôvodných a tradičných drevín, kríkov a kvetín, obnovu tradičných záhradníckych, ovocinárskych a včelárskych zručnosti, ako aj projekty, ktoré budú motivovať ľudí k sebestačnosti.
O granty sa budú môcť uchádzať ľudia s aktívnym prístupom k životnému prostrediu, ktorí sú okrem dobrého nápadu ochotní pridať vlastné ruky k dielu. Na vybrané projekty poputuje celkom 57.000 eur, pričom uzávierka prijímania projektov spolu so žiadosťou o grant je 12. decembra 2012.
"Program má veľkú odozvu od aktívnych občanov, ktorí poznajú hodnotu prírody pre človeka, preto sme sa rozhodli tento ročník upriamiť ľudí na záhradkárske tradície a podporiť ich pestovateľské, ovocinárske aj včelárske zručnosti. Veríme, že téma prinesie zaujímavé projekty, pri realizácii ktorých sa inšpirujú aj mladšie generácie," povedal riaditeľ podnikovej komunikácie spoločnosti Slovnaft Anton Molnár.
"Tešia nás výsledky úsilia stoviek dobrovoľníkov v rôznych kútoch Slovenska a ešte viac skúsenosti a zážitky týchto ľudí, ktoré pri realizácii svojich nápadov získajú. Zároveň sme presvedčení, že svojím konaním inšpirujú, získavajú nasledovníkov a dokážu ich presvedčiť, že aj obyčajní ľudia môžu premieňať svoje sny na skutočnosť," uviedol programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec.
O grant môžu žiadať registrované mimovládne neziskové organizácie, základné a stredné školy, učilištia, centrá voľného času a komunitné centrá a tiež mestá a obce. V minulom ročníku programu bolo podporených 22 projektov.
Odborná komisia sa zhodla, že najlepším projektom 6. ročníka grantového programu Zelené oázy v roku 2012 bol projekt Výučbová plocha pri Správe CHKO Biosférická rezervácia Poľana, ktorý realizovalo OZ Slatinka v spolupráci so Správou CHKO BR Poľana. Areál bude slúžiť predovšetkým na praktickú environmentálnu výchovu najmladšej generácie.
Prostredníctvom grantového programu sa za šesť rokov obnovilo 26 náučných chodníkov v celkovej dĺžke 158 km, 44 verejných parkov, školských záhrad, historicky a environmentálne vzácnych území, bolo upravených alebo vyčistených 28 vodných tokov, plôch alebo mokradí. Dovedna bolo vytvorených 137 zelených oáz.