ZVOLEN. Viac ako stovka učiteľov a rodičov zo Základnej školy na Jilemnického ulici 1 vo Zvolene sa stretla s desiatkou mestských poslancov a vedúcim odboru školstva mestského úradu Miroslavom Marcinkom.
„Chceme prezentovať prácu našej školy a ukázať poslancom jej priestory,“ povedala predsedníčka výboru rodičovského združenia pri základnej škole a zástupkyňa rady školy Eva Šablatúrová. Prezentácia a nasledujúca diskusia mali presvedčiť poslancov, aby pri rozhodovaní o ďalšej existencii školy hlasovali za jej zachovanie.
Stretnutie sprevádzali emócie
Argumenty za zachovanie školy síce rodičia a pedagógovia sformulovali do petície, ktorú podpísalo takmer 9-tisíc ľudí a odovzdali ju na mestskom úrade, no v diskusii na stretnutí ich rozšírili a nechýbali pri tom ani silné emócie.
V mene zamestnancov vystúpil učiteľ Ján Margoč a požiadal poslancov, aby pri hlasovaní sa riadili vlastným svedomím. „Želal by som si, aby náš boj o základnú školu nebol len bojom, na konci ktorého bude len radosť víťazov a slzy porazených,“ dodal.
Matka žiaka školy opísala poslancom reakciu svojho dieťaťa, ktoré videlo, ako ľudia podpisujú petíciu. „Povedal mi: maminka, však našu školu nemôžu zrušiť, keď toľko ľudí podpísalo petíciu. Všetci žiaci školy čakajú, ako sa toto skončí a budú sa pýtať,“ povedala.
Argumenty a protiargumenty
Mesto o zrušení školy ešte nerozhodlo. O ďalších krokoch plánu racionalizácie základného školstva v meste budú rokovať poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva až koncom novembra. Úvahy o zlúčení „jednotky“ s deviatou základnou školou na sídlisku Západ odôvodnil vedúci odboru školstva Miroslav Marcinko poklesom počtu žiakov na všetkých školách v meste a nedostatkom peňazí na prevádzku školských zariadení.
„Od školského roku 2005 dodnes poklesol počet detí na zvolenských školách o 899. S tým súvisí výpadok finančných zdrojov,“ vysvetľoval.
Rodičia však takéto argumenty neprijali. Eva Šablatúrová podotkla, že počet detí v materských školách v meste za posledné dva roky vzrástol. Okrem toho „jednotka“ je kapacitne naplnená. V súčasnej dobe ju navštevuje 376 žiakov. Škola na sídlisku Západ je využitá len spolovice.
Rodičia majú právo vybrať si školu, ktorú bude ich dieťa navštevovať. „Poznajú situáciu na jednotlivých školách a preto sa pýtam, prečo deti z obvodu sídliska Západ sa hlásia na jednotku?“ položil otázku jeden zo zúčastnených rodičov.
Na margo výchovno-vzdelávacieho procesu na prvej základnej škole dodal, že rodičia vedia, ktorá škola je dobrá. K nedostatku prostriedkov na chod školských zariadení v meste poznamenal: „Je choré, keď mesto chce školu, ktorá tvorí zisk zrušiť a ušetrené peniaze dať na chod školy, aby jej strata bola nižšia.“
Majú málo informácií
Z rodičovského pléna zaznelo aj konštatovanie, že ak mesto chce zrušiť školu z uvedených dôvodov, tak by malo mať vypracovanú analýzu a niekoľko variantov riešení problému. „Nevieme, na základe akých kritérií bola na zrušenie vybraná v rámci racionalizácie školstva v meste práve naša škola. Keďže jednotka je finančne sebestačná a plne funkčná, zdá sa mi takýto krok neefektívny,“ konštatovala jedna z mamičiek.
Napriek tomu, že termín rokovania mestského zastupiteľstva, ktoré rozhodne o osude školy sa blíži, ani poslanci nemajú podklady k svojmu hlasovaniu. „Mesto nám prisľúbilo dodať ekonomickú analýzu tohto zámeru do konca októbra,“ povedala poslankyňa Lenka Balkovičová. Podľa nej následky zrušenia školy môžu mať ďalekosiahly dosah.
„Mementom sú napríklad rozostavaná hala na Laniciach a vykradnutá budova Základnej školy v Môťovej, s ktorými bude mať mesto starosti ešte niekoľko desaťročí. Rovnako by dopadla aj opustená budova tejto školy,“ dodala.
Autor: Jaroslava Schvarzbacheová