ZVOLEN. „Najatraktívnejšie sú pre ne hríby, ktoré poznajú, potom bedle a, samozrejme, muchotrávky. Najmä muchotrávky červené, ktoré sú jedovaté, no ide o neskutočne krásne huby,“ vysvetlil mykológ Stanislav Glejdura z Technickej univerzity vo Zvolene.
Práve on sprevádzal školskú triedu svetom húb na výstave Objavujeme huby a ich tajomstvá. Tú vo svojich priestoroch pripravilo Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene a okrem školských tried si ju mohli pozrieť všetci milovníci húb. Sprievodnou akciou bola mykologická poradňa a tiež súťaž o najväčší počet prinesených druhov húb.
S atlasom sa do lesa nechodí
Muchotrávka zelená na výstave chýbala. Ide o teplomilný druh, ktorý rastie najmä v lete.
„Teoreticky by sa mohla ešte niekde objaviť, no už je to menej pravdepodobné,“ doplnil Glejdura. Každopádne ide o najnebezpečnejšiu hubu nielen na Slovensku, ale na celom svete. To nie je žiadna novinka, napriek tomu sa každý rok pár ľudí priotrávi práve touto muchotrávkou. „Žiaľ stáva sa to takmer pravidelne,“ doplnil.
Muchotrávka zelená sa podľa mykológa nedá zameniť so žiadnou jedlou hubou. V učebnici piateho ročníka odporúčajú žiakom, aby na huby chodili s atlasom. „To je úplný nezmysel, neviem si predstaviť hubára s košíkom a ešte štyrmi knihami,“ doplnil s úsmevom. Keď človek nájde hubu, pri ktorej si nie je istý, môže si ju zobrať domov a tam porovnať všetky jej znaky s literatúrou.
Aj v decembri
Huby na výstavu pochádzali z rôznych miest regiónu, pár našli dokonca na dvore univerzity. Aby bola výstava kompletná, museli o pomoc požiadať aj hubárov z Liptova. Celkovo sa na zbieraní podieľalo osem hubárov. V pondelok ráno nemali ani jednu hubu, všetko nazbierali v priebehu dvoch dní.
„Priniesol som asi zo tridsať druhov húb,“ povedal Pavel Tomka, hubár z Liptova. Nehľadal konkrétne druhy, priniesol všetko, čo našiel. Sezóna je slabšia, ak sa na to pozerajú ľudia ako bežní konzumenti jedlých húb. Ten, kto sa trochu vyznal, si našiel aj iné jedlé druhy ako sú hríby.
Pavel Tomka chodí na huby až do začiatku zimy, pekné sa vraj dajú nájsť aj v decembri. „Čerstvé huby môže mať človek počas celého roka, napríklad drevokazné nájde aj v zime,“ doplnil.
Skončili v koši
Tento rok nebol veľmi dobrý,“ zhodnotil hubársku sezónu Glejdura. Trochu ich pribudlo po posledných zrážkach, no celoročne to bolo slabé.
Na začiatku výstavy mali k dispozícii viac ako 170 druhov húb, tie postupne pribúdali. Nosili ich návštevníci výstavy.
Krásne hríby sa priam pýtali na tanier, po skončení výstavy ich ale čakal rovnaký osud ako ostatné nejedlé až jedovaté huby – vyhodia ich do koša. „Po troch - štyroch dňoch sa z toho nič nedá jesť,“ vysvetlil Glejdura. Sám odporúča skladovať hríby najviac dva dni, samozrejme, v chladničke. Najistejšie je ich spracovať hneď po prinesení domov.